Oltchim a învins la Budapesta și e aproape de semifinale

Cu Navarro și Manea în zi de grație, cu Pineau magistrală în apărare, Oltchim Râmnicu Vâlcea a stins lumina în sala sporturilor de la Dabas, acolo unde Ferencvaros, mândria ungurilor, își joacă meciurile de pe propriul teren din Liga Campionilor. După o primă repriză echilibrată, terminată la egalitate, 15-15, campioana României a făcut 30 de minute formidabile în care a marcat de 15 ori și a primit numai 8 goluri! Pentru prima dată de la debutul grupelor principale gruparea chimistă a ajuns pe un loc care duce în semifinale și încheie grupa duminică, pe propriul teren contra lui Krim. Un succes la orice scor le asigură calificarea elevelor lui Vestergaard în timp ce o victorie la minimum trei goluri diferență le duce primul loc, obiectiv care părea imposibil după primele două înfrângeri din grupă. Pentru gruparea vâlceană au evoluat: Portari: Ungureanu, Navarro, Marcatoare: Bulatovic 7 goluri, Barbosa 5, Managarova 5, Brădeanu 4, Manea 4, Curea 3, Pineau 2. Aruncări de la 7m: 4/3. Eliminări: Brădeanu, Managarova, Barbosa (2). Antrenor: Jakob Vestergaard.