Sportivii de la Tiger Gym Râmnicu Vâlcea, pe podium la Campionatul Național de Freestyle Kickboxing/K1

În data de 16 martie a.c., în orașul Brazii de sus, județul Prahova, s-a desfășurat Campionatul Național de Freestyle Kickboxing/K1. La acest campionatul au participat: 57 cluburi și  440 sportivi.

Municipiul Râmnicu Vâlcea a fost reprezentat de Clubul Tiger Gym Rm. Vâlcea, prin antrenor Viorel Stanciu, care a participat cu trei sportivi: Armando Miclescu, 16 ani, 65 kg; Iacov Miclescu, 12 ani, 50 kg; Filip Aurelian Stanciu, 8 ani, 40 kg.

Aceștia au obținut 2 titluri de Vicecampioni naționali și o medalie de aur prin Filip Aurelian Stanciu la Freestyle Breaking. Cei trei au reușit  să se califice în finala Campionatului Național după ce au câștigat câte 2 meciuri fiecare, cu adversari mult mai experimentați decât ei. Un rezultat cu atât mai bun, având în vedere că aceștia practică acest sport de un an și jumătate.

Urmează competiția de Kickboxing  Gold Division Tournament în data de 6 aprilie, la Buzău.