Zalăul lui Tadici a pierdut la Vâlcea

HCM a obţinut trei puncte mari şi elevele lui Muşi devin favorite la participarea în play-off

Pentru HC Municipal în meciul cu HC Zalău nu era loc de întors. Fie elevele lui Dumitru Muşi învingeau şi deveneau favorite pentru participarea în play-off-ul acestui sezon, fie pierdeau şi atunci misiunea de îndeplinire a obiectivului devenea aproape imposibilă. Exista şi varianta de mijloc, cea a unui rezultat de egalitate dar ea nici nu ne lăsa să murim dar nici bine nu ne era. În prima parte a meciului experienţa superioară a zălăuancelor şi-a spus cuvântul. Trupa lui Tadici a condus şi a avut un avans de trei goluri, în minutul 18, 8-5. Din acel moment oltencele s-au mobilizat perfect şi câteva minute mai târziu egalau la 9 şi au luat avantaj pe tabelă, avantaj pe care aveau să nu-l mai piardă până la final. La pauză a fost 12-11 pentru echipa noastră şi speranţele pentru un succes mare erau importante. A urmat o repriză secundă foarte bună pentru vâlcence, probabil cea mai bună din acest sezon. După prime zece minute echilibrate, Janina Luca şi compania au luat avans şi nu au mai avut emoţii în final, aşa cum se întâmplase aproape la fiecare meci din acest campionat. HCM Râmnicu Vâlcea s-a impus după 60 de minute cu 28-23 şi a câştigat trei puncte vitale care le propulsează pe Janina Luca şi compania pe locul 9 al ierarhiei, la un singur punct distanţă de poziţia a opta care asigură prezenţa în play-off şi pe care se află în acest moment CSM Ploieşti, echipă care are şi un meci mai puţin disputat. A fost ultima partidă oficială pentru elevele lui Dumitru Muşi care au pauză până pe 11 ianuarie, atunci când începe returul şi când la Râmnicu Vâlcea vine Unirea Slobozia, revelaţia campionatului de până acum. În meciul contra zălăuancelor cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost rusoaica Daria Iilina, mai mult ca sigur cel mai bun transfer din pauza competiţională. Pivotul stranier a marcat de opt ori în poarta oaspetelor, celelalte reuşite fiind trecute în contul jucătoarelor: Carmina Bădiţă (4), Janina Luca (4), Andreea Adespii Molnar (3), Clara Vădineanu (3), Alexandra Andrei (2), Ana Stoica (2), Claudia Correia (1) şi Roxana Cherăscu (1).

HCM Baia Mare, campioană de toamnă, SCM Craiova vicecampioană

HCM Baia Mare a reuşit să cucerească titlul neoficial de campioană de toamnă şi este principala favorită pentru câştigarea titlului naţional, titlu pe care îl deţine în prezent. Vicecampioană de toamnă este SCM Craiova, formaţie care a avut o ascensiune greu de anticipat de specialişti. Mult timp, craiovencele au stat la egalitate cu băimărencele şi au şansa ca aşa să termine şi anul 2014 în cazul în care se vor impune şi în ultimul meci, din deplasare, contra braşovencelor de la Corona, derby-ul urmând să se desfăşoare miercuri. Şanse pentru a mai câştiga medaliile de aur mai are şi CSM Bucureşti, formaţie cu cea mai spectaculoasă campanie de transferuri. Echipa din Capitală are, însă, dezavantajul că a pierdut în meciul tur de la Baia Mare dar şi întâlnirea cu Craiova, „la masa verde”, meci în urma căruia FRH a dictat şi o penalizare de un punct, în urma scandalului ecusoanelor. Singura formaţie care nu a reuşit până acum să câştige nici măcar un punct este Mureşul Târgu Mureş, formaţia venită din eşalonul inferior având 13 înfrângeri din tot atâtea posibile. De departe, deziluzia este Universitatea Alexandrion Cluj, penultima clasată, asta în condiţiile în care ardelencele participă în această ediţie a cupelor europene.