Înfrângere în prelungiri

CSM a cedat cu 1-2 la Piteşti şi tremurăm pentru participarea în play-off

CS Mioveni nu e deloc o echipă iubită la Piteşti, dovadă fiind faptul că la ora meciului cu CSM Râmnicu Vâlcea erau sub 100 de spectatori în tribunele Stadionului din Trivale „Nicolae Dobrin”, cu tot cu oficialii celor două formaţii. În cele două peluze două micuţe galerii, cea a vâlcenilor mai numeroasă şi mai vocală. În teren, două formaţii aflate în prima jumătate a clasamentului, în luptă directă pentru accederea în play-off. În primele 45 de minute miza meciului şi-a pus amprenta vizibil pe jocul fotbaliştilor. Gazdele au avut o posesie mai bună, au plimbat mingea mai mult, echipa noastră a încercat să speculeze eventualele spaţii şi să treacă în multe momente peste faza de construcţie. Cu puţină şansă, formaţia antrenată de Alexandru Pelici putea deschide scorul încă din minutul 5, atunci când Marius Briceag şi-a făcut bine o minge, la marginea careului, a şutat dar balonul a fost respins în corner de unul dintre fundaşii argeşenilor. Câteva minute mai târziu a venit şi primul şut pe spaţiul porţii pentru CS Mioveni, Bela Fejer reuşind să pareze mingea trimisă de Biceanu. Până la pauză au mai fost alte două ocazii, câte una de fiecare parte. În minutul 25 Vlad Munteanu a şutat plasat spre poarta lui Popescu, mingea a fost deviată şi a prins o traictorie ciudată dar portarul de la Mioveni a reuşit să o reţină pe linia porţii. Apoi, în minutul 44, Negoiţă a deviat cu capul un balon venit din corner dar Fejer nu a avut emoţii. 0-0 la pauză, conform cu realitatea din teren, pe un frig înţepător.

Norocul lui Niculescu iese, din nou, la rampă

Debutul reprizei secunde a fost şi mai slab, de ambele părţii, timp de aproape 20 de minute fazele la cele două porţi lipsind cu desăvârşire. Probabil că jocul putea să curgă identic până la final dar în minutul 65 centralul meciului a luat o decizie cel puţin discutabilă. O minge şutată din afara careului a fost oprită de Pârvulescu, centralul a dat impresia că lasă jocul să continue dar la semnalizarea tuşierului a arătat punctul cu var. A executat perfect Gălan şi gazdele conduceau cu 1-0. Din acel moment s-a jucat şi mai puţin fotbal, asta pentru că mingile care ieşau în afara terenului nu mai erau trimise înapoi de copiii de mingi, retraşi şi „lipiţi” de gard. Pelici a forţat egalarea şi l-a trimis în teren pe Adi Codin, mutarea dovedindu-se una inspirată. În primul minut al prelungirilor, Codin a prins o bombă de la marginea careului, balonul a ajuns sub bara lui Popescu şi era 1-1. Mai rămăseseră doar patru din cele cinci minute de prelungire dictate dar scorul nu a rămas egal. Echipa lui Niculescu s-a aruncat în atac şi a reuşit să înscrie din nou, dovedind faptul că fostul tehnician din Zăvoi şi-a păstrat norocul şi la Mioveni. După o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea a fost aruncată în careul nostru şi Răuţă a profitat de lipsa de marcaj şi a punctat pentru 2-1, lobându-l pe Fejer care a preferat să rămână pe linia porţii. Finalul a fost tensionat, CS Mioveni a rămas în inferioritate după eliminarea lui Năstăsie care a lovit fără minge dar elevii lui Pelici nu au mai pus pericol la poarta adversă. CSM a ajuns pe locul 6 al clasamentului şi vineri joacă în etapa viitoare, tot în deplasare, pe terenul timişorenilor de la ACS Poli.