Prima înfrângere pentru România

• tricolorele au pierdut contra Germaniei şi trebuie să învingă Ungaria şi Cehia pentru a spera la medalii

Naţionala de handbal feminin a României a susţinut alte două meciuri la turneul final al Campionatului Mondial din Serbia. După ce au trecut la zece goluri diferenţă de Angola, româncele antrenate de Gheorghe Tadici au învins fără drept de apel modesta selecţionată a Argentinei. România a început cu Tolnai – Nechita, Ţăcălie, Pintea, Perianu, Ciuciulete şi Dincă, departe de şaptele de bază pe care România se va baza în meciurile tari. Meciul în sine a fost la discreţia tricolorelor care au condus din primul şi până în ultimul minut şi au marcat multe goluri pe contraatac sau faza a doua. Australiencele au marcat primul lor gol abia în minutul 10, după ce vedeta Pototcki a recuperat o minge trimisă în bară de una dintre colegele sale. Cu zece minute înainte de pauză era 11-3. Australia a ieşit în evidenţă numai cu golul marcat în finalul primei reprize de la mijlocul terenului şi la jumătatea meciului era 16-7. În partea a doua a meciului Gheorghe Tadici a rulat întreg lotul de jucătoare dar adversarele s-au descurcat şi mai greu şi doar din întâmplare au găsit calea spre poarta apărată de tânăra Dedu. În final a fost 32-13, rezultat conform cu realitatea din teren. În cea de-a treia partidă, România a fost învinsă, marţi, la Novi Sad, de reprezentativa similară a Germaniei, scor 26-23 (13-12). Jucătoarele române au fost conduse încă din debut, cu 4-1şi 8-4 (min. 16), fiind nevoite să „alerge” după egalare, 11-9 (min.24). Apărarea şi portarul Talida Tolnai au făcut faţă cu greu liniei de 9 metri germane, dar treptat ofensiva României a reuşit să contracareze, 12-11 (min. 27). Finalul primei reprize cu Germania a animat tribunele, mult mai populate ca în precedentele două zile. Jucătoarele au simţit diferenţa, dar nu au reuşit egalarea la ultimul atac înaintea pauzei, 13-12, pentru Germania. Debutul reprizei secunde nu a fost bun pentru handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici, care au primit trei goluri în trei minute, 16-12. Dominaţia Germaniei a continuat, 19-14 (min. 34), antrenorul Tadici certându-şi jucătoarele la time-out. În pofida unui joc ambiţios, 21-18 (min. 47) şi 25-23 (min. 58), tricolorele nu au reuşit să remonteze până la final, plătind tribut unei impulsivităţi în atac, dar şi apărării prea lejere în momente importante ale jocului. La final a fost 26-23 pentru nemţoaice, România este pe locul trei al clasamentului în Grupa D şi este obligată să se impună contra Ungariei şi Cehiei pentru a mai putea spera la medaliile mondiale. Pentru România au marcat: Nechita 6 goluri, Neagu 4, Perianu 3, Marin 3, Ciuciulete 3, Brădeanu 2, Ardean-Elisei 1, Manea 1.