Înfrângere mincinoasă la Reşiţa

CSM a ratat un car de ocazii în faţa Metalului dar a plecat din Banat fără puncte

După două victorii consecutive, una în Cupa României şi alta în campionat, fotbaliştii de la CS Municipal au mers cu mare încredere la Reşiţa pentru întâlnirea cu Metalul. Un nou succes îi ducea pe municipali pe podium şi chiar pe primul loc dacă erau ajutaţi şi de jocul rezultatelor. Elevii lui Erik Lincar au început întâlnirea ca din puşcă, în condiţiile în care au lipsit piese grele, Ionuţ Stancu, Enache Câju, Vlăduţ Munteanu şi Cornel Coman. Primul care a ameninţat poarta bănăţenilor a fost Christian NKongue dar şutul său nu a nimerit ţinta. A urmat lovitura de cap a lui Ionuţ Stoica, reţinută de portarul advers apoi o ocazie foarte mare a lui Ovidiu Popescu care din şase metri nu a găsit calea spre gol. În fine, tot în prima repriză, Cătălin Pârvulescu a reuşit să trimită din forfecă spre poarta apărată de Zimmermann dar şi de această dată tabela a rămas nemodificată. De partea cealaltă, reşiţenii s-au mulţumit să îşi încerce norocul pe contraatac dar apărarea gândită de Lincar a stat bine în teren. În partea a doua a meciului gazdele au avut noroc şi în numai două minute au reuşit să clarifice soarta celor trei puncte puse în joc. În minutul 57, Cătălin Pârvulescu l-a oprit prin fault, în careu, pe Buhăescu şi centralul a arătat punctul cu var. Neagoe a transformat lovitura de la 11 metri şi pentru numai două minute tot Buhăescu a scăpat singur cu Dani Popescu şi a punctat pentru 2-0. În ciuda eforturilor vâlcenilor, tabela nu s-a mai modificat până la final şi CSM a pierdut primul meci din acest sezon competiţional. Vâlcenii au ajuns pe poziţia a şasea a ierarhiei şi în runda viitoare vor evolua, duminică, în faţa orădenilor de la FC Bihor. De partea cealaltă, Metalul a rămas pe primul loc al ierarhiei, fără înfrângere, performanţă cu care se mai poate mândri o singură formaţie, FC Fortuna Poiana Câmpina.

Novitovici nu prea a văzut penalty

Tehnicianul principal al vâlcenilor, Erik Lincar, a fost în tribună la meciul de la Reşiţa, suspendat după întâlnirea de acasă cu Poli Timişoara, când a fost eliminat. Erik nu a avut voie nici să facă declaraţii la conferinţa de presă, în locul său mergând la întâlnirea cu jurnaliştii secundul Fane Nofotovici. Acesta a spus că rezultatul a fost nedrept: „Am avut o primă repriză în care eu cred că ne-am impus jocul. Ştiam adversarul foarte bine şi am ştiut că ne va aştepta să creeze contraatacul, ceea ce s-a şi întâmplat în a doua repriză la faza penalty-ului, care nu ştiu dacă a fost. Mie mi s-a părut acordat foarte uşor. Normal că s-a rupt jocul acolo”. De partea cealaltă, tehnicianul principal al gazdelor, Daniel Opriţa, a declarat: „A fost un meci echilibrat, mai ales în prima repriză, cu un plus pentru ei. Au avut mai multe faze la poarta noastră, dar nu cu foarte multe ocazii mari. Şi noi puteam înscrie, dar rezultatul de la pauză a fost echitabil. În a doua repriză eu spun că am controlat partida şi am câştigat meritat, chiar dacă am auzit că se spune că am avut noroc. Felicit toată echipa. Asta vreau, o echipă de gladiatori, acasă nu avem voie să pierdem puncte!”, a declarat antrenorul Metalului.