Înfrângere în derbiul Olteniei

CSM a cedat cu 0-2 la Gaz Metan CFR Craiova dar nu mai are emoții în ceea ce privește retrogradarea CS Municipal nu mai are emoții în Liga a II-a la fotbal care mai are de programat două etape în acest sezon competițional. Cu visteria goală, gruparea vâlceană a plecat în ziua meciului la Craiova pentru întâlnirea cu Gaz Metan și era clar că gazdele erau favorite la câștigarea celor trei puncte puse în joc. La pauză putea fi, totu și, scor egal, dar gazdele au intrat la cabine în avantaj minim după ce Trifu a profitat de o bâlbâială a apărării vâlcene și l-a învins pe tânărul Brănescu, trimis în poartă titular de Mitică Teleșpan. Și repriza secundă s-a desfășurat după un scenariu asemănător, cu echipa din Bănie la timonă și golul al doilea al Craiovei a venit logic, în minutul 57. În următoarea etapă de campionat vâlcenii vor evolua pe propriul teren contra formației FC Baia Mare dar partida are miză doar pentru oaspeți care se află la patru puncte distanță de retrogradare. Am rămas fără brazilian La CS Municipal nu mai este nici ultimul stranier din acest campionat, brazilianul Beto. Aceasta nu a mai avut viză de muncă în România și s-a întors în țara natală. Mai mult ca sigur că Beto nu va mai reveni la Râmnicu Vâlcea nici în campionatul viitor, nemulțumit de condițiile financiare de la CS Municipal. Din păcate, gruparea din Zăvoi nu le-a făcut oferte de noi contracte nici fotbaliștilor cărora le expiră înțelegerile la finele acestui sezon, printre ei fiind și căpitanul Sergiu Popescu. Rezultate: Fortuna Covaci a stat FC Bihor – FC Silvania 4-1 Gaz Metan Craiova – CSM Rm. Vâlcea 2-0 FC Baia Mare – Dacia Mioveni 1-1 Mureșul Deva – FC Drobeta 3-0, la masa verde FCM Tg. Mureș – Arieșul Turda 2-0 FC Arge[ – U Cluj 1-1 CS Otopeni – UTA 2-1 Minerul Lupeni – Jiul Petroșani 3-0, la masa verde Vlad Soare