HCM a avut primul test cu CSM Bucureşti

Formaţia din Capitală s-a impus fără probleme cu 39-20

Echipa feminină de handbal, HCM Râmnicu Vâlcea, a jucat marţi seara primul meci amical în compania bucureştencelor de la CSM, formaţie care s-a întărit în această pauză competiţională cu jucătoare de nivel internaţional. Vâlcencele au încercat să ţină pasul cu formaţia stelară din Capitală şi parţial au reuşit în prima repriză. La final, însă, s-a consemnat 39-20 pentru CSM care pare să fie principala favorită la câştigarea titlului naţional, în lupta cu actuala deţinătoare a titlului, HCM Baia Mare. Revanşa partidei va avea loc tot în sala Traian, joi de la ora 18.00. „Au o echipă foarte puternică. Au o bancă largă, poate intra orice jucătoare şi nu se simte diferenţa. În opinia mea lupta dintre CSM şi HCM Baia Mare va fi una foarte interesantă dar parcă bucureştencele au prima şansă. În ceea ce ne priveşte, ne este util un astfel de meci, trebuie să câştigăm la capitolul omogenitate”, a spus la finalul celor 60 de minute tehnicianul HCM-ului, Simona Gogârlă. Pentru formaţia vâlceană nu au evoluat trei piese importante, Alexandra Gogoriţă şi Andreea Adespii Molnar, ambele plecate la mondialele universitare şi Florentina Craiu, proaspăta campioană mondială de junioare.