Handbal feminin, Liga Națională HCM, debut cu dreptul

• elevele lui Ștefan au obținut primul succes al acestei ediții de campionat și pot lega succesele

Nou echipă a HCM-ului a debutat cu dreptului în sezonul competițional 2016-2017. Elevele lui Constantin Ștefan au avut parte de un adversar accesibil, Universitatea Cluj, formație antrenată de două foste glorii ale Oltchimului, Carmen Amariei și Luminița Huțupan. Primele 30 de minute au fost echilibrate, oaspetele reușind să țină aproape. La pauză Vâlcea a avut avantaj minim, 12-11, disputa fiind una antrenantă pentru cei aproximativ 1500 de spectatori din sala Traian. Echilibrul s-a menținut până aproape de final și experiența superioară a echipei noastre și-a spus cuvântul. După 19-18 în minutul 54 HCM a apăsat pe accelerație și în final s-a impus cu 21-18. Cele mai bune marcatoare ale gazdelor auu fost Mihaela Ani Senocico, cu 9 reușite și Andree Beleska, 5 goluri. Au mai marcat: Ana Maria Simion, 1, Andreea Adespii, 2, Hermina Stoicănescu, 1, Alaine Barbosa, 2 și Cristina Florica, 1. În runda viitoare elevele lui Constantin Ștefan joacă în deplasare cu Cetate Deva și au șansa să facă punctaj maxim după două partide.

Ștefan e mulțumit

Tehnicianul echipei noastre, Constantin Ștefan, s-a declarat mulțumit la finalul celor 90 de minute: ”A fost un meci reuşit, am avut o defensivă bună, un portar în zi excelentă şi aproape de perfecţiune în repriza secundă. S-a văzut că nu avem omogenizarea pe care o doresc, avem opt jucătoare noi, s-au făcut destule greşeli. Vreau să felicit fetele, s-au autodepăşit, au avut mintea limpede şi au gestionat foarte bine finalul de joc. Suntem o familie unită, avem un vestiar bun, ne încurajăm, discutăm mult şi asta duce la progres. Vreau să le mulţumesc suporterilor, care au venit în număr mare la primul nostru meci, sper să vină din ce în ce mai mulţi spectatori la sală, să ne încurajeze, noi le promitem meciuri frumoase şi crâncene, pe care le jucăm la victorie. Sper ca următorul joc să ne aducă o nouă bucurie”. ”Mă bucur mult pentru fete, echipa noastră a reuşit un joc bun în faţa publicului, sperăm ca handbalul vâlcean să revină din nou în Europa. Am avut emoţii ca niciodată, la Vâlcea am jucat o viaţă. Voi încerca să aduc cât mai multe lucruri bune pentru această echipă. Am ales cu sufletul, am mai jucat aici, ştiu ce înseamnă, îmi plac provocările şi mi-am dorit mult să stau în ţară”, a spus și Patricia Vizitiu, ultima venită la HCM în această vară.