Handbal feminin, Liga Naţională: HCM a învins şi la Cluj

HCM Râmnicu Vâlcea este de neoprit în 2017. Elevele lui Gheorghe Sbora au mai făcut o victimă după ce au trecut pe rând de Dunărea Brăila şi SCM Craiova. Andreea Adespii şi compaqnia au evoluat în prima rundă a returului de campionat în deplasare cu Universitatea Cluj şi au reuşit să se impună cu 26-23, după ce echipa noastră a condus şi la pauză cu 13-12. Cu nouă minute înainte de final, ardelencele aveau un avantaj minim, 22-21 dar vâlcencele s-au mobilizat exemplar, aşa cum se întâmplase şi în Bănie. Vâlcea a puncvtat de cinci ori consecuitiv şi nu s-a mai pus problema învingătoarei. După acest succes, echipa noastră a urcat pe locul 4 în clasamentul intermediar, restul meciurilor din această etapă urmând să se joace mâine. ”A fost un joc destul de echilibrat, s-a mers de la egal la egal, cu răsturnări de scor, dar am rezistat pe final. Felicit din tot sufletul această echipă minunată, care vine după trei victorii, a înţeles că se vrea performanţă la Vâlcea!Din sezonul viitor dorim o performanţă şi mai mare, să aducem publicul la sală şi să ieşim în Europa” a declarat la finalul meciului antrenorul secund de la HCM, Luminiţa Dinu. Pentru echipa noastră au evoluat: Blazek, Şerban – Senocico 5, Vizitiu 5, Simion 5, Cioaric 4, Adespii 2, Craiu 1, Safta 1, Stoicănescu 1, Florica 1, Khouildi. Antrenori: Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu.