După meciul cu Danubius Galaţi, HCM Râmnicu Vâlcea urcă pe locul 3 în clasament

HCM Râmnicu Vâlcea a reușit să se impună pe terenul gălățencelor de la Danubius, după 60 de minute echilibrate. Gazdele au început mai bine întâlnirea și au condus cu 9-6 la mijlocul primei reprize. Până la pauză Ani Senocico și compania au întors rezultatul de pe tabela de marcaj și vâlcencele au intrat la cabine în avantaj de două goluri, 14-12.

Jocul a continuat să fie echilibrat, echipa venită din eșalonul secund reușind să egaleze la 16 și apoi să ducă suspansul până aproape de finalul meciului, gestionat mai bine de elevele lui Constantin Ștefan. Chiar dacă a evoluat în inferioritate numerică, oltencele au câştigat cu 23-21, astfel HCM Râmnicu Vâlcea urcând pe locul 3 în clasament.

Pentru HCM Râmnicu Vâlcea urmează un final de tur de campionat dificil, cu meciuri contra formațiilor cu pretenții, HCM Roman, Dunărea Brăila, SCM Craiova și HC Zalău.