CSM termină stagiul de la Gyula

• vâlcenii au susţinut două meciuri amicale şi mai au de jucat două

Fotbaliştii de la CS Municipal sunt pe ultima sută de metri a pregătirilor din cantonamentul de la Gyula, urmând să mai stea în staţiunea ungară până pe 14 februarie. Elevii lui Claudiu Niculescu au susţinut deja două meciuri amicale. În primul au cedat la limită, scor 0-1, în faţa unei echipe de eşalon trei, Szeged. Tehnicienii vâlceni au folosit următoarea echipă: Matache (46 A.Popescu) – Deaconescu (15 Samson), I Stoica, Pîrvulescu (46 Dumitraşcu), Briceag (46 E. Stoica) – Cârstoiu, Ov. Popescu (46 Todea) – Ad.Popa (70 A Lupu),Tănasă, Iancu – Creţu (46 Codin). În cea de-a doua partidă, CS Municipal a jucat cu mult mai bine împotriva formaţiei de prim eşalon, Kecskemeti TE Phoenix Mecano, de care au dispus cu 2-1. Ambele goluri ale echipei din Zăvoi au fost marcate de atacantul Ciprian Tănasă, venit în această pauză competiţională de la CS Mioveni în timp ce ungurii au redus din handicap la chiar ultima fază a meciului. Claudiu Niculescu a introdus în teren următoarea formulă de joc: Florin Matache – Mihai Deaconescu, Cătălin Pârvulescu, Ionuţ Stoica, Marius Briceag – Lucian Todea, Monel Cârstoiu – Adrian Popa, Adrian Codin, Christian N’Kongue – Ciprian Tănasă. A fost primul meci de la revenire pentru tacantul de culoare camerunez, Njoh şi acest lucru s-a văzut, forţa ofensivă a municipalilor crescând considerabil. În a doua repriză, la vâlceni au mai evoluat: Ovidiu Popescu, Adrian Lupu, Daniel Iancu, Andrei Creţu, Denis Dumitraşcu, Andrei Popescu, Eduard Stoica, Samson Nwabueze. Bogdan Geantă a fost menajat, acesta acuzând o uşoară accidentare. Golul maghiarilor a fost marcat în ultimul minut de joc. Pentru elevii lui Claudiu Niculescu urmează alte două meciuri pe pământ unguresc, contra unei echipe de eşalon doi din ţara vecină şi în faţa colegei de serie, FC Bihor Oradea. În primul meci oficial al anului, municipalii vor evolua pe propriul teren contra argeşenilor de la CS Mioveni care îşi vor juca în Zăvoi una din ultimele şanse de a mai spera la accederea în turneul de play-off.