23 de medalii pentru CS Saishin

Clubul Sportiv Saishin Karate Do Rm. Vâlcea, prezidat de Cătălin Vlăduţ 5 DAN Karate Shito Ryu, a participat în data de 08.03.2014 la Campionatul Naţional de Karate ShitoRyu, competiţie ce s-a desfăşurat în cadrul Complexului Olimpic Sportiv Român Izvorani. Tehnicianul vâlcean a antrenat şi trimis să reprezinte Clubul Sportiv Saishin Karate Do la această competiţie un număr de 23 sportivi. La această competiţie au fost prezenţi aproximativ 250 sportivi, reprezentând 18 cluburi. Categoriile implicate în desfăşurarea concursului au fost minicadeţi (12-13ani), cadeţi (14-15ani), juniori (16-18 ani) şi seniori (+18 ani). Întrecerea s-a desfăşurat pe 3 suprafeţe (tatami) la probele de Kata individual şi echipe şi Kumite individual şi echipe. Nivelul competiţiei a fost foarte ridicat însă sportivii clubului Saishin Karate Do au dat dovadă, şi de data aceasta, că s-au pregătit bine şi au obţinut rezultate foarte bune:

Rareş Răducanu – cadeţi kumite – 70kg – locul I

Cioacă Marina, Marica Loredana, Diculescu Ana Maria – minicadete kata echipe – locul I

Şofrană Alin – seniori kumite – 75kg – locul III

Manea Bogdan, Larviţă Sebastian, Roşca Roland, Codreanu Eduard – cadeţi+juniori kumite echipe – locul III

La această competiţie, Clubul Sportiv Saishin Karate Do Rm. Vâlcea a fost reprezentat şi de arbitrii Ana Maria Ioana, Marian Constantin şi Marian Urluescu dar şi de către antrenorii Bianca Elena Munteanu şi Anicescu Bogdan. De asemenea, Cătălin Vlăduţ, preşedintele clubului Saishin Karate Do a fost prezent la Izvorani în calitate de preşedinte la Comisia Centrală de Organizare a Competiţiilor. Din Rm Vâlcea a mai participat clubul Sport Max 2007.