Rezultatele contradictorii pentru valceni

În finalele Campionatului Național de atletism,

Zilele trecute, pe stadionul Dinamo din București s-a derulat Campionatul Național de atletism – seniori, tineret și juniori. La această competiție, spre surprinderea specialiștilor, cunoscutul atlet vâlcean de la Școala Generală „Tudor Vladimirescu” Drăgășani, Alin Bereanu (antrenat de că tre profesorul Cristian Orza), nu a reușit să se clasifice în proba sa favorită: cea de 10.000 metri. La această probă, sportivul Vasile Popovici (de la CS Chimia) a ocupat cea de-a șaptea poziție, cu timpul de 32:23,84 minute. Iată, în continuare, cum s-au comportat atleții vâlceni în finalele probelor de: disc, 100 metri, 400 metri garduri, 100 metri garduri, 400 metri, greutate, 10.000 metri și 1500 metri. În prima zi de concurs, în finala masculină de juniori a probei de disc, Bogdan Melcioiu (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”) a prins poziția a cincea, cu o auncare de 41 metri. La 100 metri feminin, Andreea Aldescu (CNMB) a sosit pe locul 14, cu timpul de 13,13 secunde. În proba similară masculină, Constantin Daniel Oprescu (CS Oltchim) nu a prins un loc în puncte. În finala de 400 metri garduri, Cristina Obogeanu (CS Chimia) a ajuns pe locul 17, cu timpul de 71,70 secunde.  În cea de-a doua zi de concurs, în finala feminină de 100 metri garduri, Alina Predescu (CS Chimia) a sosit pe locul 7, cu timpul de 14,30 secunde. În ultima zi de concurs, în finala probei de 400 metri masculin, Cosmin Rădescu (CS Chimia) s-a clasat pe 11, cu timpul de 50,38 secunde. La aruncarea greutății de 6 kilograme, Laurențiu Firfirică (CNMB) s-a clasat pe un merituos loc 8, cu 12,60 metri. două locuri mai jos s-a situat Bogdan Melcioiu (tot de la CNMB) cu distanța de 12,29 metri. În cele din urmă, în proba de 1500 metri masculin, Ștefan Pătru (Școala Generală „Tudor Vladimirescu”) a fost al șaselea, cu timpul de 3:52,61 minute.