Viperele Albastre au reuşit primul succes al sezonului

Foto: facebook.com/ Csm Ramnicu ValceaFără înfrângere dar și fără victorie în acest campionat, echipa noastră, CSM Râmnicu Vâlcea a început meciul cu ACS Berceni ca favorită, având în vedere că oaspeții nu acumulaseră nici măcar un punct. Ca și în disputa precedentă, Viperele Albastre au avut prime minute foarte bune și au deschis scorul încă din minutul 6, atunci când Daniel Stana a executat vine o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, din colţul careului, Bîrsănel a respins cu capul până la 16 metri central, acolo de unde Călin Cristea a reluat imparabil pentru 1-0 și pentru primul său gol în tricoul CSM-ului.

Peste doar3 minute putea să fie 2-0 dar căpitanul Pârvulescu a trimis puțin pe lângă după o centrare venită de la Neag. După un sfert de oră și Ceapă a avut șansa desprinderii dar nu a preluat foarte bine după o acțiune a lui Bogdan Geantă și portarul advers a reținut. Meciul s-a echilibrat apoi și la pauză a rămas avantaj minim pentru echipa noastră. Și debutul minutului secund ne-a aparținut dar Cristea, cap peste și Geantă, șut pe lângă, nu au putut majora avantajul.

Oaspeții au încercat să pună probleme și puteau egala în minutul 55, atunci când Aioanei a pus latul din centrul careului dar Muțiu a respins în centru. Cu 20 de minute înainte de final am consemnat o nouă ocazie importntă pentru Vipere, după o fază prelungită de atac. Stana a centrat, un fundaș ilfovean a respins până la Cristea care a ratat dubla, mingea fiind respinsă de portar. Din ricoșeu putea profita Ceapă dar atacantul nostru s-a grăbit și a trimis peste din situație ideală.

Până la urmă a venit și golul al doilea, cu câteva minute înainte de final. Cristea a deviat inteligent cu capul pentru Bogdan Geantă care a scăpat singur spre poarta adversă și l-a executat pe Iancu. Este al treilea gol în patru etape pentru „Genți” care pare să devină noul golgheter al formație noastre. Cu șase puncte din patru etape, Viperele urcă pe locul 1 al clasamentului și în umătoarele două meciuri joacă în deplasare, la Târgoviște, respectiv Clinceni.

7. Olimpia S. Mare 4 2 1 1 15-2 7 (+1)
8. Sepsi Sf. Gheorghe 4 2 1 1 11-4 7 (+1)
9. Dacia Mioveni 4 2 1 1 3-4 7 (+1)
10. Academica Clinceni 4 2 0 2 8-6 6 (0)

Chindia – CSM Rm. Vâlcea

Pentru CSM au marcat în acest campionat: B. Geantă (3), Cîrstea (1), Cristea (1)