Victorie obligatorie cu FC Olt

Fotbal, Liga a II-a
Elevii lui Niculescu pot părăsi top şase dacă sunt învinşi de oaspeţi

CS Municipal începe sâmbătă, de la ora 11.00, returul de campionat, cu un meci extrem de important. Gruparea din Zăvoi va primi vizita formaţiei FC Olt, care se află la numai două puncte distanţă de municipali. Pentru a rămâne în top 6, elevii lui Claudiu Niculescu trebuie să se impună, caz în care vor urca în clasament cel puţin un loc, având în vedere că meciul dintre Metalul Reşiţa şi FCM Târgu Mureş a fost amânat pentru data de 27 noiembrie. Tehnicianul oaspeţilor, Dan Oprescu, are la dispoziţie un lot omogen, care poate pune probleme vâlcenilor, chiar dacă nu sunt nume sonore. Pentru FC Olt ar putea evolua şi fostul golgheter din Zăvoi, jucătorul de culoare, Chirstian Nkongue, neutilizat în runda precedentă, atunci când adversarii municipalilor au remizat, 1-1, la Oradea cu FC Bihor. În meciul din tur, jucat în chiar prima etapă a campionatului, FC Olt şi CS Municipal au remizat după 90 de minute plictisitoare, lipsite de faze de poartă.

Derbi la Bistriţa

Cea mai interesantă partidă a etapei va avea loc la Bistriţa, acolo unde ocupanta locului secund al clasamentului, Gloria, va primi vizita craiovenilor de la CS Universitatea. Partida este importantă în special pentru clasamentul de play-off, având în vedere că ambele echipe au şanse mari să termine sezonul între primele şase echipe ale clasamentului. Şi FC Universiotatea are de jucat o partidă dificilă, pe propriul teren cu Olimpia Satu Mare, echipă care încă mai speră să se poată bate pentru promovarea în primul eşalon. Totuşi, craiovenii pot părăsi top şase în cazul în care pierd. De asemenea, se zvoneşte că Adrian Mititelu este în urmă cu salariile jucătorilor şi că o mare parte dintre ei ar putea părăsi Universitatea în pauza competiţională. De urmărit este şi partida de la Arad, dintre UTA şi FC Bihor. Gruparea arădeană trece prin multe frământări interne. Tehnicianul Eugen Trică a fost demis de conducerea clubului dar continuă să facă antrenamente cu fotbaliştii care-l susţin, alături de suporteri.

11. UTA Arad 11 8 (-7)

12. Minerul Motru 11 4 (-14)