Rufă, învins de foştii angajaţi

Foto: CSM Ramnicu ValceaCSM a început meciul contra reşiţenilor de la Metalul cu gândul de a obţine o victorie cu multe goluri, având în vedere că oaspeţii pierduseră acasă cu 0-5 în runda precedentă. Elevii lui Alex Pelici au început slab partida, însă. După o jumătate de ocazie a lui Staicu, bănăţenii au deschis scorul după ce Feher a marcat din lovitură liberă de la mare distanţă, cu largul concurs al lui Fildan care a respins în proprie poartă. Oltenii s-au trezit repede, însă. Viperele Albastre au luat cu asalt poarta adversă şi au careul experimentatului Zimmermann a fost bombardat cu centrări. La una dintre ele Ionuţ Stoica a pus capul şi a făcut 1-1. Nu a trecut mult şi Vâlcea avea să treacă în avantaj. Cătălin Pârvulescu a fost faultat exact la marginea careului sau chiar pe linie. Centralul nu a dat penalty dar a acordat lovitură liberă directă. A executat perfect fostul mijlocaş de la Metalul, Andrei Neagoe şi scorul devenea 2-1. Până la pauză scorul se putea mări dar oaspeţii au avut noroc. În repriza secundă au continuat ratările echipei noastre, Firţulescu fiind de două ori singur cu portarul advers. Zimmermann a respins de fiecare dată dar a doua oară minea a ricoşat la Staicu, „vulpoiul” punctând cu capul, singur cu poarta goală. Şi Staicu a fost fotbalist la Reşiţa dar a fost dat afară la insistenţele acţionarului Cătălin Rufă. Până la final oaspeţii au redus din handicap, insuficient, însă, pentru a obţine un rezultat pozitiv. Sâmbătă, CSM are şansa să aducă şi primele puncte din deplasare, de pe terenul orădenilor de la FC Bihor.