O nouă promovare ratată

Oltul Ionești a pierdut cu 2-4 meciul cu Atletic Bradu și rămâne în Liga a IV-a

Oltul Ionești a defilat în Liga a IV-a din Vâlcea și a terminat campionatul pe primul loc al clasamentului, la o distanță apreciabilă față de următoarele două clasate. Formația antrentă de Mircea Savu a pornit ca favorită în fața echipei argeșene, Atletic Bradu, mai ales că avea în componență câțiva fotbaliști care au evoluat în eșaloanele superioare, Albinaru, Mihalache, Pufu sau Pană. De partea cealaltă, campioana de la Argeș se putea mândri numai cu vedeta Ionuț Murineanu care a evoluat pentru Internațional Curtea de Argeș și CSM Râmnicu Vâlcea. În teren calculele hârtiei nu au mai contat și argeșenii au dominat ostilitățile meciului disputat la Caracal. Atletic putea deschide scorul repede dar Mihalache s-a remarcat la câteva ocazii importante. În minutul 40, portarul vâlcenilor nu s-a mai putut opune la șiutul lui Nicolae și Atletis era în avantaj. Oltul a forțat și a egalat până la pauză după ce Oprea a șiutat imparabil de la 30 de metri distanță de poarta adversă. Minutele de debut ale reprizei secunde le-a aparținut în totalitate argeșenilor care au marcat în minutele 51 și 53 prin Păvăluță și Șerban și au rezolvat în mare parte ecuația promovării în Liga a III-a. Cu 22 de minute înainte de final speranțele campioanei Județului Vâlcea au crescut după ce Alin Savu a transformat o lovitură de la 11 metri. În minutul 75 conturile au fost încheiate, însă, de Monea, care a făcut 4-2 după un șiut de la 16 metri. Ultimele 15 minute ale întâlnirii s-au jucat în numai 18 jucători de câmp după ce Oprea și Tălpeanu au fost eliminați dar scorul de pe tabela de marcaj nu s-a mai modificat. Oltul Ionești a ratat promovarea în Liga a III-a, eșalon în care Vâlcea va avea numai două reprezentante, FC Ghecon Lăpușata și FC Oltchim Râmnicu Vâlcea. Rezultatul de la Caracal a adus vești proaste și la echipa Conexin Runcu, grupare care retrogradează în Liga a V-a.

Rezultatele complete ale meciurilor de promovare în Liga a III-a:

FC Hunedoara (Hunedoara) – CS Unirea Florești (Cluj) 0-2

CS Sopot (Dolj) – CS Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) 1-2

CSA Miercurea Ciuc (Harghita) – CS Energia Girov (Neamț) 3-2 (2-2 după 90 de minute)

FCM Adjud (Vrancea) – ABC St Stoicescu (Buzău) 2-6

SCM Brașov (Brașov) – CSF Zagon Papauti (Covasna) 2-1

FC Chișoda (Timiș) – CS Termo Drobeta Turnu Severin (Mehedinți) 1-2

FC Bioland Paleu (Bihor) – CS Someșul Ileanda (Sălaj) 0-0, 4-5 după penalty-uri

CS Victoria Å¢ăndărei (Ialomița) – CS Eolica Baia (Tulcea) 2-8

CS Afumați (Ilfov) – AS Spic De Grâu (București) 2-5

CS Mesagerul Bacău (Bacău) – FC Gaz Metan Târgu Mureș (Mureș) 1-1, 8-7 după penalty-uri

AS Performanța Alba Iulia (Alba) – CSU Voința II Sibiu (Sibiu) 1-3

CSO Plopeni (Prahova) – CS Gloria Cornești (Dâmbovița) 3-0

Rapid Dumești (Ia și) – AS Foresta Mălini (Suceava) 0-1

FCM Victoria 2008 Carei (Satu Mare) – ACS Spicul Mocira (Maramureș) 0-4

CS Luceafărul Mihai Eminescu (Botoșani) – CS Voința Mărișelu (Bistrița) 3-1

CS Frontiera 2004 Curtici (Arad) – CS Autocatania Caransebeș (Caraș Severin) 0-2

CS Avântul Vânători (Galați) – CS Peștera (Constanța) 1-0

FC Petrolul Å¢icleni (Gorj) – CSM Slatina (Olt) 0-4

CS Dinamo ARI Râsești (Vaslui) – Recolta Tufești (Brăila) 1-2

CS Nova Force Giurgiu (Giurgiu) – CS Phonix Ulmu (Călăra și) 1-2