Meciul anului pentru HCM

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au reuşit să dea lovitura în etapa cu numărul 24 din Liga Naţională. Elevele lui Constantin Ştefan au evoluat în deplasare cu Dunărea Brăila şi toţi specialiştii le dădeau a doua şansă la un rezultat pozitiv. În teren, lucrurile au stat cu totul altfel. Gazdele, neplătite de câteva luni, au fost sufocate de jocul aproape perfect al oltencelor care au luat avantaj încă din primul sfert de oră când au condus cu 9-2. La pauză era deja o diferenţă de scor apreciabilă, 16-8 dar spectatorii din sala „Dunărea” încă mai sperau la o revenire spectaculoasă.

Nu a fost cazul pentru că HCM nu i-a dat şanse adversarei să reintre în joc. La final a fost 20-27 şi municipalele sunt acum la mâna lor pentru îndeplinirea obiectivului propus pentru acest sezon competiţional, un loc în primele 8. Interesant este că şi în primul tur al Cupei României echipa noastră joacă tot cu Dunărea Brăila şi tot în deplasare şi, în cazul unui nou succes, sunt aproape de o calificare în premieră în cupele europene.