LiveText: Ziua decisivă pentru sportul vâlcean: HCM Râmnicu Vâlcea – Neptun Constanţa; CSM Rm. Vâlcea – CS Metalul Reşiţa

Final de meci, CSM mai poate promova doar dacă CS Universitatea nu primeşte dreptul de a juca în Liga 1.

Patru minute de prelungiri.

• Min. 83 – Lovitură liberă periculoasă pentru Vâlcea. Execută Creţu în zid.

Încă 10 minute de speranţe în Zăvoi.

• Min. 74 – Ultima schimbare la CSM, intră Creţu, iese Adi Popa.

Final de meci la handbal. HCM câştigă cu 26-17 şi se salvează de la retrogradare.

• Min. 71 – Enciu scapă singur, trage pe lângă poarta lui Matache.

Minutul 56 la handbal – 25-15 pentru HCM.

• Min. 64 – Iese Vasile în huiduieli generale, intră Vadrariu. Schimbare şi la CSM, intră Deaconescu, iese Geantă.

• Min. 63 – Penalty CSM. Execută Codin! GOOOOOLLL! 1-1!

• Min. 58 – Reşiţa deschide scorul prin vâlceanul Bebe Vasile, şut la vinclu de la marginea careului. Cu 10 minute înainte de final, HCM conduce 23-12.

• Min. 54 – Vâlcea nu se apropie de poarta adversă.

La handbal, HCM îşi măreşte diferenţa, 17-11 în minutul 41.

A început repriza secundă.

Final de primă repriză. Scor: 0-0.

Un minut de prelungiri.

• Min. 43 – Ocazie mare pentru Metalul, Enciu scapă, Matache respinge miraculos.

• Min. 35 – Dacă scorurile de la Vâlcea şi Craiova nu se modifică, CSM iese din cursa promovării. La handbal e pauză, Vâlcea conduce cu 13-10. Elevele Simonei Gogârlă mai au o repriză pentru salvarea de la retrogradare.

• Min. 31 – Stoica trimite cu capul, Zimmerman respinge pe sub bară. HCM conduce cu 9-7, minutul 24.

• Min. 26 – Lincar face prima schimbare, intră Codin, iese Iancu. La Craiova, CSU a deschis scorul cu ASA Tg. Mureş.

• Min. 20 – Todea şutează din unghi, portarul reşiţean reţine. La Sala Polivalentă, Neptun a egalat la 5, minutul 17.

• Min. 9 – Jocul s-a stins, Vâlcea domină. La Craiova e tot 0-0. La handbal, HCM conduce pe Neptun Constanţa cu 5-1.

• Min. 1 – Ocazie rarisimă pentru CSM. NKongue trimite cu capul, reşiţenii resping de pe linia porţii, mingea ajunge la Stoica, acesta trage pe lângă. Vâlceanul Bebe Vasile e căpitan la oaspeţi. Patronul oaspeţilor, Cătălin Rufă, urmăreşte meciul de la tribuna a doua.

A început meciul din Zăvoi.

Încă cinci minute până la startul partidei. Erik Lincar va începe în formula: Matache, Samson, Pârvulescu, briceag, I. Stoica, Cârstoiu, Adrian Popa, Geantă, NKongue, Iancu, Todea. Lipseşte Adi Codin, accidentat la Tg. Mureş. Tot la această oră se joacă şi meciul CSU – ASA Tg. Mureş. Vâlcenii speră ca formaţia din Bănie să nu câştige toate cele 3 puncte.