HCM vrea o nouă victorie în faţa propriilor suporteri

• Echipa vâlceană va juca sâmbătă, 20 ianuarie, cu Rapid Bucureşti

HCM Râmnicu Vâlcea vrea să se menţină în topul Ligii Naţionale de handbal feminin şi după etapa a 13-a! Formaţia antrenată de Relu Roşca va juca în faţa propriilor suporteri sâmbătă, de la ora 16.00, contra echipei Rapid Bucureşti. Aşadar, Sala Sporturilor Traian are toate şansele să fie iar “asaltată” de cel puţin 1500 de suporteri, aşa cum a fost în meciul din runda a 11-a, cu CSM Roman, câştigată de vâlcence cu scorul de 22-19. Fetele de la HCM au menţinut ritmul şi au câştigat şi următoarea partidă, care a avut loc weekendul trecut la Cisnădie, scor 21-18. Au evoluat pentru HCM: Blazek, Ciucă – Glibko 8, Lopez 6, Vasileuskya 2, Băcăoanu 2, Adespii 1, Fernandez 1, Florica 1, Khouildi, Gavrilă, Vukcevic, Krnic, Badea, Craiu. Doar 17 goluri s-au înscris în prima repriză, iar echilibrul s-a menţinut până în minutul 54. A fost momentul în care vâlcencele au marcat de trei ori la rând şi nu au mai putut fi ajunse. S-a terminat 21-18 pentru HCM, care şi-a trecut în cont a noua victorie stagională. Ucraineanca Irina Glibko a fost cea mai bună marcatoare din tabăra oaspetelor, cu 8 reuşite din 10 aruncări.