CSM, rezultat viciat

Foto: CSM Ramnicu ValceaCSM Râmnicu Vâlcea şi Chindia Târgovişte s-au întâlnit în Zăvoi după câte două victorii consecutive în campionat. În prima repriză miza meciului şi-a pus amprenta pe jocul celor 22 de fotbalişti şi ocaziile de poartă au fost foarte puţine. Primul care a avut şansa golului a fost golgheterul oaspeţilor, Cherchez care a şutat puternic din interiorul careului dar Fildan a respins. Şi CSM a avut şansa să deschidă scorul dar şutul-centrare al lui Vasile a fost deviat în ultimul moment de Mieilă. Repriza secundă a fost cu mult mai animată. Oltenii au revenit de la cabine decişi să câştige toate cele trei puncte şi Albert Voinea a ratat două ocazii mari. Mai întâi a luftat la o minge din careu apoi a trimis peste din situaţie ideală. Scorul a fost deschis de Dragoş Firţulescu, fostul fotbalist al Ştiinţei catapultând mingea de la marginea careului, fără speranţe pentru portarul advers. În minutul 88, Octavian Vasile a pătruns în careul advers, a fost busculat de Vătavu, de la spate şi a căzut. În loc de decizia normală, 11 metri şi eliminare pentru fotbalistul oaspeţilor, centralul i-a arătat lui „Bebe” cartonaşul galben pentru simulare şi a decis ca jocul să continue. „Cu riscul de a primi o pedeapsă de la Comisia de Disciplină, eu îmi spun părerea, a fost penalty clar. Nu acuz pe nimeni de nimic, de rea voinţă dar a fost. Vasile a fost faultat din spate şi se impunea lovitură de la 11 metri. Dacă se acorda, probabil că jocul se închidea”, a declarat la finalul meciului Alex Pelici. La faza imediat următoare oaspeţii au egalat în urma unul corner în care fotbaliştii vâlceni s-au întrecut în greşeli. Fundaşii nu au făcut marcaj la Vătavu, Fildan a stat ţintuit pe linia porţii deşi trebuia să iasă şi Chindia a făcut 1-1. CSM Râmnicu Vâlcea a rămas pe locul 6 al clasamentului, ultimul care duce în play-off şi se va deplasa sâmbăta viitoare la Arad pentru meciul cu UTA Bătrâna Doamnă.

Marţi la Piteşti, cu ACS Poli

Marţi, de la ora 20.00, CSM Râmnicu Vâlcea va juca în şaisprezecimile Cupei României la fotbal, în compania timişorenilor de la ACS Politehnica Timişoara. Partida este una eliminatorie şi dacă după 90 de minute este egalitate se vor organiza două reprize de prelungiri a câte 15 minute şi dacă egalitatea persistă se trece la lovitură de la 11metri. Interesant este dacă gruparea din Banat va deplasa la Piteşti cei mai buni jucători sau dacă Florin Marin va miza pe o echipă de rezerve.