O nouă înfrângere pentru HCM

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au bifat o nouă înfrângere, pe propriul teren. Elevele lui Constantin Ştefan au evoluat pe propriul teren contra brăilencelor de la Dunărea, pe care le-au dominat clar în prima parte a disputei. Echipa noastră a condus cu trei şi chiar patru goluri diferenţă dar la pauză a fost egal, 15-15. Şi primele 14 minute ale mitanului secund au fost echilibrate şi s-a mers cap la cap.

A fost nevoie de o singură eliminare în tabăra oltencelor, a rusoaicei Daria Ilina şi echilibrul s-a rupt. Oaspetele s-au dus la 27-21 şi se părea că nu vor avea probleme mari în cucerirea punctelor puse în joc. A urmat o revenire spectaculoasă a Janinei Luca şi compania. HCM a redus handicapul la un singur gol, 26-27 şi a avut şansa egalării dar Ana Maria Simion a ratat de pe extremă.

Brăilencele au marcat apoi de două ori consecutiv şi au câştigat în final cu 29-27. Formaţia vâlceană coboară pe locul 9 al clasamentului şi în runda precedentă joacă în deplasare, cu HC Zalău.