Nervi mulți și punct mare pentru Damila

gruparea antrenată de Niculescu nu a pierdut la Oradea și se pregătește pentru o nouă „finală” pentru promovarea în primul eșalon

Cu două succese din două meciuri, echipa Damila Măciuca s-a deplasat la Oradea pentru meciul cu FC Bihor cu scopul declarat de a nu pierde. Pe un teren greu, plin de bălți și noroi, trupa antrenată de Claudiu Niculescu s-a apărat exact, a avut și noroc în câteva ocazii și a scos un punct mare. Formația vâlceană a coborât pe locul IV al clasamentului dar de sâmbătă poate reveni pe podium în cazul unui nou succes.

Matache, la un nou meci mare

Prima repriză a întâlnirii de la Oradea le-a aparținut în mare parte gazdelor, care au avut în fostul ceferist, Cristi Bud, un vârf de lance veritabil. Orădenii au luat cu asalt poarta apărată de Matache, cel care a intervenit providențial la șiuturile lui Bud (minutul 23) și Florean (minutul 28). În rest, apărarea vâlceană a stat bine în teren și Damila a acceptat dominarea, încercând fără prea mare succes, să dea lovitura pe contraatac. Prima repriză s-a terminat fără gol marcat și terenul a devenit aproape impracticabil, fotbaliștii celor două formații făcând eforturi mari să- și mențină echilibrul.

Mulți nervi și două eliminări

Intrați în criză de timp, bihorenii au devenit din ce în ce mai nervo și în partea a doua a întâlnirii. La șase minute de la reluare, duelul de la distanță dintre Bud și Matache a fost câștigat din nou de vâlcean, care a respins spectaculos torpila lansată de fostul campion al României. Apoi s-a jucat mai mult la mijlocul terenului până în minutul 65, atunci când Damila a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Menassel, cel care a acumulat două cartonașe galbene. Fotbaliștii celor două formații au făcut un meleu din urma căruia Cristi Bud s-a ales cu un cartonaș galben, urmat și de al doilea la distanță de zece minute, moment în care egalitatea numerică de pe teren a fost restabilită. Presiunea lui FC Bihor Oradea s-a intensificat dar fără a rezulta ocazii mari la poarta apărată de Matache. În final a fost 0-0, rezultat echitabil, chiar dacă FC Bihor a avut o posesie mai bună a mingii.

Clasament:

1. ACS Poli Timișoara  16     8       6       2       26-13                   30 (+6)

2. Corona Brașov                   16     9        Â Â Â Â Â  3       25-15                   31 (+7)

3. FC UTA Arad           17     8       5        Â Â Â Â Â  21-12                   27 (+2)

4. AS Damila Măciuca           15     7        Â Â Â Â Â   Â Â Â Â Â  21-15                   25 (+4)

5. CS FC Bihor Oradea          17     6       7        Â Â Â Â Â  24-20                   25 (-2)

6. CS Mioveni               16     5       8       3       21-15                   23 (-1)

7. FCM Târgu Mureș    16     6       3       7       18-19                   21 (-3)

8. FC Argeș                            15     6       2       7       20-18                   20 (-4)

9. FC Maramureș          16      Â Â Â Â Â  6       6       17-20                   18 (-9)

10. CSM Rm. Vâlcea    1  Â Â Â  5       3       6       14-20                   18 (-6)

11. Luceafărul Oradea   15     3       6       6       14-20                   15 (-6)

12. CS ALRO Slatina   15     2       5       7       11-17                   12 (-9)