Handbal feminin, Liga Naţională: HCM a învins la Sebeş

foto: FacebookHandbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea s-au deplasat la Sebeş pentru întâlnirea cu formaţia locală cu gândul la victorie, singura care o menţinea cu şanse de îndeplinire a obiectivului, locurile 1-8. Elevele lui Constantin Ştefan au făcut 60 de minute foarte bune pe care le-au avut la discreţie. Ultima clasată ne-a opus rezistenţă doar în primul sfert de oră, când a condus cu 5-4 şi 6-5 apoi nu a mai contat în joc.

La pauză era deja 20-9 şi nu se mai punea problema învingătoarei. În mitanul secund tehnicianul formaţiei noastre a rulat întreg lotul şi tabela de marcaj a îngheţat la scorul de 35-20. HCM a rămas pe poziţia a noua din Liga Naţională dar este avantajată de jocul rezultatelor, având în vedere că SCM Craiova şi HC Zalău au pierdut la Buccureşti cu Rapid şi CSM. Vâlcencele s-au apropiat la numai două puncte de cele două formaţii şi joaă în runda viitoare pe propriul teren cu Rapid Bucureşti.