Final cu înfrângere pentru CSM

După ce au învins pe Unirea Târlungeni cu emoții, fotbaliștii de la CSM Râmnicu Vâlcea au evoluat tot pe propriul teren contra arădenilor de la UTA și au sperat la un nou succes care să le mai îndulcească din amarul suporterilor. A fost ultima partidă „acasă” pentru elevii lui Ionel Gane, una terminată cu un nou eșec, din păcate. Meciul a semănat cu multe din acest campionat. Viperele Albastre au încercat să deschidă scorul rapid dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Cristea și Geantă au șutat peste, tot Cristea a nimerit bara și tot el a trimis puțin peste din lovitură liberă directă de la marginea careului. La pauză a fost 0-0, chiar dacă și oaspeții au trecut pe lângă gol la reluarea pe lângă a lui petre, singur cu Cabuz. În mitanul secund s-a jucat mai puțin fotbal. Denis Dumitrașcu și-a încercat norocul dar trasorul său a trecut peste, Dina a ratat de puțin întâlnirea cu mingea, la o centrare a căpitanului Bebe Vasile și cam atât pentru CSM. De partea cealaltă, UTA a ajuns în rare ocazii în apropierea careului lui Căbuz dar elevii lui Laurențiu Roșu au marcat la singura minge pe spațiul porții. Su un sfert de oră înainte de final, Copil a executat înșelător o lovitură liberă, Curtuiuș nu a reușit să reia cu capul, din plonjon, dar mingea a ajuns în plasa porții vâlcene după ce a atins și gazonul. S-a terminat 0-1 și iarna nu se anunță deloc liniștită în Zăvoi. În ultima etapă din acest an, elevii lui Ionel Gane se vor deplasa la Timișoara pentru întâlnirea cu ASU Politehnica și în cazul unui nou eșec CSM se apropie și mai mult de zona de retrogradare.