CSM Râmnicu Vâlcea, victorie cu FC Caransebeş

Fotbaliştii de la CSM Râmnicu Vâlcea au început în forţă partida cu FC Caransebeş. În Vinerea Mare, elevii lui Alexandru Pelici au dominat cu autoritate primele 45 de minute şi puteau deschide scorul încă din minutul 10 atunci când Konyeha a şutat bine, dar experimentatul Pascal a scos de sub bară. În minutul 23 Marius Stancu (foto) a reuşit al doilea său gol consecutiv pentru „vipere” după o fază lucrată de Bogdan Geantă, cel care a croşetat câţiva adversari şi a centrat ideal. Primul mitan s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru echipa noastră după ce Staicu a mai ratat o ocazie mare, mingea trimisă de el din poziţie ileală trecând peste. În partea secundă jocul s-a echilibrat dar oaspeţii nu au reuşit să se apropie periculos de poarta apărată de Dani Popescu. Cea mai mare ocazie a reprizei a aparţinut tot formaţiei noastre, în minutul 68, atunci când Staicu a pătruns singur spre poarta adversă dar Pascal, ieşit în întâmpinare, a agăţat balonul apoi atacantul vâlcean a şutat în plasa laterală. În final a fost 1-0, rezultat care ne distanţează în fruntea clasamentului de play-out la 8 puncte distanţă de FC Caransebeş, echipă care venea în Zăvoi după o serie de opt partide fără înfrângere. În runda viitoare elevii lui Pelici vor evolua în deplasare pe terenul ultimei clasate, Şoimii Pâncota.