CSM Bucureşti a câştigat Supercupa României

Foto: digisport.roCSM Bucureşti a câştigat Supercupa României la handbal feminin, sâmbătă, în Sala Polivalentă “Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti, după ce a dispus de CSM Roman cu scorul de 23-17 (13-6).

CSM Roman, finalista ediţiei trecute a Cupei României, a marcat primul gol al meciului, dar campioana en titre, CSM Bucureşti, a punctat de trei ori la rând şi apoi a controlat clar prima repriză, intrând la pauză cu un avans considerabil, 13-6. CSM Roman a făcut o reprize a doua mai bună şi a reuşit să reducă diferenţa, dar succesul echipei antrenate de Jakob Vestergaard nu a putut fi pus la îndoială.

Pentru CSM Bucureşti, campioana en titre a Europei, au marcat Gnosiane Niombla – 5 goluri, Camille Ayglon Saurina – 4, Carmen Martin – 3, Maja Mehmedovic – 3, Isabelle Gullden – 2, Linnea Torstensson – 2, Oana Manea – 2, Bianca Bazaliu – 1, Line Jorgensen – 1.

Golurile echipei CSM Roman, antrenată de macedoneanul Andon Boskovski, au fost marcate de Ana Iuganu – 5, Jasna Toskovic – 3, Oana Chitacu – 3, Irina Glibko – 2, Carmen Stoleru – 2, Lăcrămioara Cilic – 1, Raluca Agrigoroaei – 1.

A fost a şasea ediţie a competiţiei, primele cinci fiind câştigate de HCM Baia Mare (de trei ori) şi de Oltchim Râmnicu Vâlcea (de doua ori). CSM Bucureşti a jucat pentru al doilea an cu trofeul pe masă, ediţia trecută fiind pierdută în faţa formaţiei din Baia Mare.