CS Municipal – FC Olt Slatina 0-0

Stadionul Municipal din Zăvoi, spectatori 300

Au arbitrat: Denis Haidiner (Hunedoara), Florin Pucheanu (Ulmi-Dâmboviţa) şi Răzvan Dobre (Târgovişte).

Observatori: Gheorghe Constantin (Suceava) şi Ovidiu Tâlvan (Sibiu).

Eliminaţi: NKongue (90+1), Curtuiuş (80), Bobi Verdeş (90+3)

Au evoluat echipele:

CS Municipal: D, Popescu – Samson (Deaconescu, 68), I. Stoica, Parvulescu, Briceag, L. Iordache, Ov. Popescu, Calcan (Codin, 76), I. Coman, Al. Ionescu (NKongue, 46), Konyeha.

Rezerve: Fejer – Cucui, Geantă, V. Munteanu, M. Deaconescu.

FC Olt: N. Claro – Radovic, Morariu, Glogor, Covalschi, A. Pavel, A. Ignea (V. Gheorghe, 87), Leucuţă (Blănaru, 80) Capatana, Curtuius, B. Verdes (Fâşie, 90+2).

Rezerve: Mogoşanu – Giurcă, Rogoveanu, M. Mihăescu.

Fotbal, Liga a II-a

CSM e blestemată!

• deşi au avut o căruţă de ocazii, elevii lui Erik Lincar nu au marcat nici de această dată şi au înregistrat al patrulea rezultat de 0-0 şi a şasea partidă fără gol marcat

Erik Lincar a schimbat tot ce a putut schimba pentru ca echipa sa, CS Municipal, să reuşească să spargă gheaţa, să înscrie şi să învingă pe FC Olt Slatina. Vâlcenii veneau după patru partide consecutive fără gol marcat şi după cinci în total în acest sezon. Municipalii se aflau pe locul 6 al clasamentului, ultimul care asigură prezenţa la barajul de promovare în primul eşalon şi despre promovare se mai putea vorbi doar în cazul unui succes. Tehnicianul vâlcenilor a jucat cu Alexandru Ionescu, Konyeha şi Coman în atac, cu Ovidiu Popescu, Iordache şi Ovidiu Popescu în spatele vârfurilor şi a sperat ca Briceag să urce pe flanc şi să arunce mingi utile dar şi în ieşirile cu mingea la picior ale lui Pârvulescu. În mare, tactica a fost una reuşită, ocaziile fiind cu mult mai numeroase decât în partidele cu FC Bihor Oradea, Olimpia Satu Mare şi CS Mioveni. Golul nu a venit, însă. Vâlcenii au mutat jocul în jumătatea adversă încă din debutul întâlnirii, oaspeţii şi-au încercat norocul doar pe contraatac şi au avut o şansă importantă de a puncta, încă din minutul 17, atunci când Leucuţă a pătruns singur spre poarta lui Dani Popescu dar a şutat alături. Prima ocazie importantă pentru vâlceni a venit în minutul 32, atunci când Iordache a şutat periculos dar Nuno Claro a ieşit în întâmpinare şi a reuşit să pareze. În primul mitan am mai consemnat doar şutul puţin peste al lui Samson şi cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate perfectă, conform cu realitatea din teren. În partea a doua a meciului CSM a dominat cu autoritate şi putea marca nu unul ci trei sau patru goluri. Nu a fost să fie, însă. Lincar a mutat încă din start, l-a trimis în teren pe NKongue şi a sperat că atacantul de culoare va da mai multă viteză pe faza ofensivă. Chris a avut o primă acţiune periculoasă în minutul 57, când a centrat în careu dar Nuno Claro i-a luat mingea „din cap” lui Cornel Coman. Peste doar un minut Briceag a şutat periculos dar portarul echipei adverse a fost, din nou, la post. Ocaziile au curs pe bandă rulantă şi Samson a avut golul în vârful bocancului, singur singurel cu portarul portughez dar a trimis alături din situaţie ideală. Apoi, NKongue i-a centrat lui Cornel Coman care singur cu Nuno Clar l-a luat pe acesta la ţintă. În fine, Konyeha ar fi putut marca şi el primul gol în tricoul CSM-ului dar mingea trimisă de la marginea careului s-a dus milimetric peste. Finalul partidei a fost unul extrem de încins. În minutul 80 oaspeţii aveau să rămână în inferioritate numerică după eliminarea lui Curtuiuş, pentru două galbene. S-au mai jucat, însă, maximum două minute, în restul timpului slătinenii trăgând de timp după ce au căzut ca spicele de grâu la fiecare fază. NKongue nu a mai rezistat presiunii şi l-a împins pe Nuno Claro în două rânduri, pentru a încerca să-l forţeze să repună mingea în joc mai devreme. De fiecare dată a primit câte un galben şi a plecat şi el la cabine mai devreme. În fine, Bobi Verdeş a fost eliminat şi el, de pe banca tehnică, pentru proteste, după ce înainte să fie schimbat primise un cartonaş galben. S-a terminat 0-0 şi CS Municipal are nevoie de o minune pentru a mai spera în promovarea în primul eşalon.