ATENȚIE ȘOFERI: 292 de bicicliști vor fi în trafic astăzi, la întoarcerea de la Maratonul Olteniei

Astăzi a fost atins un record la cursa de #MTB Maratonul Olteniei, din punct de vedere al numărului de participanţi. La start au fost 292 de concurenți, dintre 224 au pedalat pe traseul scurt de 33 km, iar restul de 68 au ales cursa de 51 de km. Constantin Dumitrana a câștigat cursa masculină de MTB de 33 de km, reușind un timp de 1:49:21, un timp puțin sub cel de anul trecut: 1h47min.

Câștigătorul cursei de MTB de 51 de km este Alexandru Stancu. Acesta a reușit un timp de 2 ore, 18 minute, 15 secunde, mai bun decât în anul 2015: 2 ore și 23 minute. Anul trecut, încă de la primele ore ale dimineţii, un biciclist a fost acroşat de o maşină în timp ce se îndrepta spre Maraton, aşa că se recomandă prudenţă tuturor celor prezenţi în trafic.