Fotbal, Liga a II-a: CSM s-a salvat

Foto: CSM Ramnicu Valcea• Viperele Albastre au învins pe Unirea Târlungeni și doar un ghinion fantastic poate face ca gruparea din Zăvoi să retrogradeze n Tufiși a redebutat la 40 de ani n juniorul Teodorescu, la primul meci din eșalonul secund

CSM Rm. Vâlcea – Unirea Târlungeni, un meci capital pentru echipa noastră și unul doar cu miză de palmares pentru brașoveni. Era clar, însă, că oaspeții aveau să își vândă scump pielea, având în vedere că în tur a ieșit cu scandal, voctoria oltenilor lăsându-i pe ardeleni cu șanse mici de salvare. În poarta CSM-ului a intrat Robert Tufiși, care chiar în ziua partidei împlinea 40 de ani. De partea cealaltă, Unirea a început între buturi cu un junior de 16 ani. Și dăi și luptă! CSM a dominat clar prima repriză și putea marca la ocaziile bifate de Andrei neagoe, Radu Georgescu și Bebe Vasile. Brașovenii au scos capul abia după o jumătate de oră cu o centrare plouată la cre Tufiși a ieșit bine și a respins. S-a accidentat, însă, și Adi Dulcea a trebuit să-l schimbe cu juniorul Iustin Teodorescu, debutant în eșalonul secund, la 17 ani. În finalul primului mitan Unireapuea și ea să înscrie dar noul intrat a scos de la bară mingea expediată de Șerban. După 0-0 la pauză CSM a intrat bine în repriza secundă și a marcat la câteva minute de la reluare după e Andrei Artean a trimis un trasor imparabil din lovitură liberă de la marginea careului. Oaspeții au ieșit apoi mai mult din propria jumătate și au lăsat mai multe spații în apărare. De ele putea profita Cosmin Piscanu, care a scăpat singur cu portarul advers dar nu a găsut calea spre gol și Dragoș Firțulescu, șut cu efect, puțin pe lângă. Golul al doilea a venit logic, după ce Andrei Neagoe a reluat, imparabil, din interiorul careului, direct la vinclu. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil și s-a terminat 2-0, rezultat care le asigură vâlcenilor menținerea în Liga a II-a. CSM mai poate merge la baraj doar dacă pierde în ultima rundă la Reșița iar meciul dintre Olimpia Satu Mare și Șoimii Pâncota se termină la egalitate dar cu minimum trei goluri marcate de ambele formații.

Tufiși, sărbătorit de colegi

Robert Tufiși nu va uita niciodată ziua în care a împlinit 40 de ani. Roby s-a ales cu un deget rupt dar și cu o surpriză plăcută din partea colegilor care i-au cântat „La mulți ani”, pe teren, la finalul celor 90 de minute și i-au dăruit un coș cu flori. „Am înțeles mesajul cu acest coș de flori, nu voi mai apăra. Glumesc, pentru Vâlcea sunt dispus să fac orice, oricând o să fie nevoie. La Reșița o să apere un junior, fie Teodorescu, fi Marinescu, vom vedea în săptămâna care urmează. Mie nu îmi rămâne decât să le mulțumesc celor care au avut încredere în mine, domnilor antrenori Pelici și Dulcea dar și oamenilor din conducerea clubului, în frunte cu Lucian Munteanu.”, a spus la conferința de presă „Pantera” Robert Tufiși.

*locurile 1 şi 2 se vor salva de la retrogradare
**locul 3 va juca un baraj de menţinere în Liga 2 cu ocupanta locului 3 din play-out-ul Seriei I