Fotbal, Liga a II-a: CSM, echipă italiană

• gruparea din Zăvoi nici nu a bătut pe nimeni dar nici nu a pierdut în acest debut de campionat

După două rezultate de egalitate din tot atâtea meciuri, tehnicianul Viperelor Albastre, Ionel Gane, a pus presiune pe elevii săi și a declarat că nu se gândește decât la victorie în deplasarea de la Balotești. Față de precedentele întâlniri, vâlcenii au avut un start perfect. Încă din minutul 5 CSM avea să fie în avantaj, după ce Bogdan Geantă a fructificat o centrare venită de pe flancul stâng. Putea să fie 0-2 dar golul cu capul al lui Pârvulescu a fost anulat pe motiv de offside. Apoi Denis Dumitrașcu a șutat pe lângă. Finalul primei reprize le-a aparținut gazdelor care au ratat două ocazii bune de egalare. Mai întâi Bâtfoi a scăpat singur cu Vlad Muțiu dar portarul împrumutat de la Dinamo a parat. Apoi Herea, singur și el, a trimis peste din situație ideală. La pauză s-a intrat cu scorul înregistrat în minutul 5 și Viperele Albastre erau la 45 de minute distanță de primul succes al sezonului. Gazdele au început într-o notă de dominare și în debutul mitanului secund și au reușit să egaleze destul de repede. Bâtfoi l-a învins pe Muțiu și finalul meciului se anunța unul tensionat. Viperele Albastre s-au aruncat în atac și au mai ratat până la final o ocazie mare, torpila trimisă de juniorul Radu Georgescu oprindu-se în bara transversală. S-a terminat 1-1 și CSM Râmnicu Vâlcea a acumulat trei puncte din trei meciuri, fiind pe locul 15 al clasamentului. În runda viitoare vâlcenii joacă pe propriul teren contra echipei ACS Berceni, una din cele trei formații care nu au obţinut puncte în această ediție de campionat.