România s-a calificat în grupa principală

Handbal feminin, Campionatul Mondial

” chiar dacă nu au strălucit, tricolorele au obținut trei victorii din trei meciuri și încep noua luptăcu două puncte în pentru a se califica în sferturi, elevele lui Tadici trebuie sătermine în primele patru locuri

Naționala de handbal feminin a României a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial din Franța. Formația antrenatăde Gheorghe Tadici din care fac parte nu mai puțin de 13 handbaliste de la Oltchim a jucat sub așteptări și s-a chinuit în două din cele trei partide din Grupa D. În ultimul meci de la Toulon tricolorele au jucat derbiul contra Poloniei, o disputăextrem de importantă, având în vedere că echipa care se impunea pornea în faza următoare a competiției cu două puncte. Româncele au început disputa ca din pușcă , au condus cu 2-0 și au dat impresia că vor avea 60 de minute lejere. Nu a fost deloc așa pentru că Polonia a revenit rapid, a preluat conducerea pe tabela de marcaj și s-a ținut scai de vicecampioana mondialăpe tot parcursul primei reprize. Româncele au reușit săpreia avantajul pe tabelă, 12-11 în minutul 16 dar la pauzătot Polonia a avut un plus de două goluri, 20-18. În partea a doua a întâlnirii elevele lui Tadici și Muși s-au descurcat mai bine, au fost mai atente în apărare și au preluat frâiele meciului. După alte 15 minute de echilibru România s-a desprins decisiv cu 10 minute înainte de final și s-a impus cu 38-33 . Vicecampioana mondialăa terminat Grupa D pe primul loc al clasamentului dar pentru Luca și compania greul abia începe.

Viață grea

În prima partidădin grupa principală, formația tricolorăva întâlni, miercuri de la ora 15.30 formația Koreei de Sud în fața că reia are un palmares superior: opt victorii, două rezultate de egalitate și doar trei înfrângeri. Româncele sunt favorite și în această întâlnire dar vor trebui să-și îmbunătățească semnificativ prestația, având în vedere că asiaticele au eliminat de la mondiale Ucraina, vicecampioanăolimpică en-titre. Pentru a accede în faza sferturilor de finală, handbalistele noastre trebuie sătermine pe una din primele patru poziții ale Grupei M2. Cu cât clasarea este mai bunăcu atât adversara din viitoarea fazăa competiției va fi una mai accesibilă. Dacă vor termina grupa pe primul loc atunci accederea în semifinale este ca și rezolvatăavând în vedere că România ar urma săjoace cu Macedonia, Angola sau Croația, echipe slab cotate. Ceilalți trei posibili adversari sunt mari puteri ale handbalului mondial, Franța, Norvegia și Rusia.

România – Polonia 38-33 (18-20)

„Palais des Sports” Toulon, spectatori aproximativ 3000

Arbitri: Nenad Kristic, Peter Ljubic (ambii Slovenia).

Au evoluat echipele:

România: Luminița Dinu, Talida Tolnai – portari, Ramona Maier (8), Adriana Olteanu (1), Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu (4), Ionela Stanca (4), Clara Vădineanu, Steluța Luca (1), Adina Meiroșu (12), Valeria Beșe (5), Raluca Ivan, Camelia Balint (1), Narcisa Lecușanu (2). Antrenor: Gheorghe Tadici

Polonia: Malgorzata Sadowska, Magdalena Chemicz – portari, Aleksandra Jacek (3), Dorota Malczewska (2), Ewa Damiecka (1), Malgorzata Majerek (6), Kinga Polenz (1), Karolina Kudlacz (9), Izabela Duda (2), Klaudia Pielesz (6), Dagmara Kowalska, Kaja Zaleczna (3), Agnieszka Wolska, Katarzyna Duran. Antrenor: Zenon Lakomy