Prima înfrângere pentru galacticele lui Voina

Handbal, Liga Campionilor

” Oltchim a pierdut la Viborg, dar a terminat grupa pe primul loc ” vâlcencele vor juca în semifinale cu ETO Gyor

Ultimul meci al grupei principale dintre Oltchim și ETO Gyor nu a mai contat decât pentru palmares. Indiferent de rezultat, cele două combatante aveau sămeargăîn penultimul act al competiției și nici ordinea în clasament nu mai putea fi schimbată. În aceste condiții, campioanele din Danemarca și România au încercat și au reușit săfacă spectacol. Nordicele au început mai bine, au condus și la 5 goluri diferență, dar vâlcencele au echilibrat și la pauzăera doar 17-15, diferențăconformă cu realitatea din teren. Jocul a fost echilibrat și în repriza secundăși cu zece minute înainte de final Viborg avea numai un gol avans, 26-25. Campioana Europei a avut, însă , un final de senzație, Oltchim a marcat numai un gol și finalmente a fost 33-26. Oltchim a terminat grupa pe primul loc, După un parcurs excelent și va juca semifinala Ligii Campionilor contra campioanei Ungariei, ETO Gyor. Turul va avea loc în Ungaria, pe 11 aprilie, returul o săptămânămai târziu, la Râmnicu Vâlcea și suporterii olteni sunt la un pas de îndeplinirea visului de a vedea o finalăde Liga Campionilor. În cealaltăsemifinalăse vor afla Față în Față cu Larvik din Norvegia și Viborg din Danemarca.