Mihaela Pasare s-a clasat pe locul 10

La Campionatul European din Italia,

În perioada 26 29 mai, în localitatea italiană Vitermo s-au derulat Campionatele Europene de culturism și body-fitness. La această competiție au participat peste 200 de sportivi din 200 de țări, iar în clasamentul pe națiuni s-au evidențiat Estonia, Italia și Rusia.  Delegația României a fost compusă din 12 sportivi, la diferite categorii culturism (feminin), body-fitness (feminin și masculin). Iată, în continiuare, rezultatele obținute de cei șase sportivi români: ” categoria 52 kg Florina Vișan (medalie de bronz); ” categoria 57 kg Pasăre Mihaela (locul 10); ” body-fitness feminin Florina Cernat (locul 8 din 24 sportive); Ana-Maria Zvâtcă și Mihaela Ionescu nu s-au calificat pe tabloul principal; ” body-fitness masculin Petrache Mihai (locul 9).

La CE din Italia a fost prezent, ca delegat al Federației Române de Culturism și Fitness Vali Mihăescu, președintele CS Culturistul Rm. Vâlcea. „Organizarea acestui Campionat European a fost una foarte slabă, iar noi, românii, am fost foarte marginalizați, pentru că această competiție trebuia să se țină în România acum două luni, dar organizatorul din Brașov nu a avut drept de organizare din partea FRCF. Locul ocupat de Mihaela Pasăre este foarte bun, comparativ cu alte țări”, a declarat Mihăescu. Deplasarea în Italia a fost posibilă grație sprijinului oferit de câțiva sponsori: Primăria Râmnicului (Micea Gutău), CET Govora (director Mihai Bălan), Scavil SA (director Constantin Argeșanu), Traffic SRL (Ion Matei), Marna SA (Nicolae Bogoslov).

Sportivii de la CS Culturistul se pregătesc, în continuare, pentru Campionatele Naționale de culturism (masculin și feminin) și perechi, ce se vor derula la Onești în data de 15 august. Acolo vor participa sportivii: Nadia Olaru (categoria 52 kg), Mihaela Pasăre (categoria 57 kg), Dorel Barbu (categoria 80 kg), Florin Maftei (categoria 75 kg), Ion Ursei (categoria 75 kg), Vasile Gherghina (categoria 65 kg). „Vasile Gherghina, în vârstă de 43 de ani, a participat anul acesta la CN de la Satu Mare și a obținut medalia de bronz la categoria master. În septembrie, Nadia Olaru va participa la CN de body-fitness”, a conchis Vali Mihăescu.