Victorie istorică pentru Vâlcea!

Handbal feminin, Liga Campionilor

” Oltchim a trecut de Viborg și pentru al doilea an consecutiv jucă m în semifinale!

Oltchim Râmnicu Vâlcea Continuă săfacă istorie în sportul românesc. În etapa a treia a grupelor principale din Liga Campionilor, chimistele antrenate de Radu Voina și Relu Roșca au jucat pe propriul teren contra puternicii echipe daneze, Viborg. Cum trupa la care joacă și Cristina Vărzaru este deținătoarea trofeului și este o adevăratăselecționatămondială, toată lumea a luat în calcul și o eventualăînfrângere. Nordicele au început mai bine meciul și au marcat primele două goluri, dovedind că veniserăla Râmnicu Vâlcea pentru a lua ambele puncte. Oltchim a echilibrat rapid, a egalat la 2 și apoi a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Confruntarea dintre campioanele României și Danemarcei a fost una spectaculoasăîn continuare și, spre fericirea celor peste 3000 de fani care au venit la sala Traian, oaspetele aveau sănu mai fie niciodatăîn avantaj până la final. Totuși, cu trei minute înainte de pauză, Viborg a egalat la 12. Oltencele au evoluat entuziasmant și au marcat de patru ori consecutiv, întrând la cabine cu 16-12. Nimeni nu se aștepta, însă , la un succes lejer și campioana Europei a recuperat gol După gol în repriza secundă. Cu cinci minute înainte de final Oltchim conducea cu un singur gol diferență, 26-25, oaspetele fiind avantajate și de câteva decizii ale arbitrilor din Spania. Un minut mai târziu, Cristina Neagu a mărit avansul la două goluri cu o aruncare splendidăde la 9 metri, iar Ionela Gâlcă a recuperat mingea pe atacul nordicelor. Vâlcea a atacat lung și a ratat oportunitatea de a se desprinde decisiv și Viborg a beneficiat de aruncare de la 7 metri din care a redus handicapul din nou la un singur gol. Cu un minut înainte de final campioanele României au atacat dar Manea a ratat. Când mai erau din joc numai 18 secunde, tehnicianul oaspetelor a cerut timp de odihnă, dar Vâlcea a scă pat fără gol, meciul terminându-se cu o aruncare ratatăde daneze de la 9 metri. Paula Rădulescu a apărat și Oltchim a obținut o victorie mare cât roata carului. În următoarea etapăvâlcencele joacă la Volgograd și dacă nu pierd sunt calificate fără emoții în semifinale.