Viperele au scăpat de grijile retrogradării

Fotbaliştii de la CSM Râmnicu Vâlcea au jucat prima partidă a turneului de play-out pe propriul teren, în compania orădenilor de la FC Bihor şi aveau mare nevoie de victorie pentru a scăpa definitiv de grjile retrogradării. Meciul a început practic de la scorul de 0-1 pentru că oaspeţii au marcat la prima fază a disputei. Ban a fost faultat în careu de Andrei Neagoe, centralul a arătat punctul cu var după o semnalizare a tuşierului şi Florin Pop a transformat penalty-ul fără prea mari emoţii. Din acel moment elevii lui Alexandru Pelici au început cursa de urmărire şi au luat cu asalt poarta adversă. Cătălin Pârvulescu, Ionuţ Stiuca şi Marius Staicu au ratat ocazii bune de egalare dar golul de 1-1 avea să vină tot în urma unei lovituri de la 11 metri. În minutul 28 Codin a fost faultat în careu, Staicu a executat perfect lovitura de la 11metri şi a stabilit scorul la pauză, 1-1. Debutul părţii secunde a fost sărac în faze de poartă dar CSM avea să stabilească scorul final în minutul 64, atunci când Firţulescu a centrat inteligent în careu şi Alexandru Ionescu a punctat cu un şut din voleu. Până la final Firţulescu şi Adi Popa au mai ratat şi ei ocazii importante de a mări avantajul dar până la urmă s-a terinat 2-1. Rezultatul îi duce pe vâlceni la 11 puncte distanţă de singurul loc care duce la barajul de supravieţuire şi elevii lui Alex Pelici nu mai au emoţii. Vâlcea joacă în a doua etapă tot pe propriul teren, cu FC Caransenbeş, echipă antrenată de un fost tehnician din Zăvoi, Alin Artimon. Meciul va avea loc vineri, de la ora 11.00.