HCM a pierdut şi la Ploieşti

Foto: HCM Ramnicu ValceaHandbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea nu au reuşit să spargă gheaţa în deplasare nici la Ploieşti. Elevele lui Constantin Ştefan au întâlnit pe CSM din localitate şi au sperat să obţină a doua victorie a sezonului. Vâlcencele au condus cu 3-1 apoi gazdele au preluat iniţiativa şi s-au distanţat pe tabela de marcaj. După 12-17 la pauză, handbalistele de la HCM au avut o revenire cu 10 minute înainte de final când au redus handicapul la un singur gol, 25-26. A fost doar un foc de paie şi CSM a apăsat pe acceleraţie şi a câştigat în final cu 32-28. Elevele lui Ştefan vor juca următorul meci pe propriul teren, cu Unirea Slobozia, sâmbătă de la ora 17.00 şi sunt obligate să se impună pentru a nu se afunda în clasament. „Consider că în repriza a doua ne-am ridicat la nivelul echipei din Ploiești. Astăzi am simțit pe propria piele că este o echipă solidă, cu jucătoare de valoare, care își dorește să obțină un loc cât mai fruntaș. Încă suferim la determinarea din apărare, am avut câteva ocazii pe care ni le-am creat și nu le-am fructificat, dar trebuie să ținem cont că avem și două jucătoare importante accidentate și se simte lipsa lor. Am avut un început foarte greu, în primele patru etape am câștigat doar meciul cu Craiova. Ne așteaptă un meci foarte important sâmbătă, trebuie să trecem peste această înfrângere și să ne prezentăm într-o formă sportivă optimă”, a declarat la finalul meciului Constantin Ştefan.