Erik Lincar rămâne optimist: „Prin forţa grupului vom depăşi momentul dificil”

Tehnicianul „viperelor” lasă de înţeles că obiectivul este participarea în play-off

Antrenorul principal al echipei CS Municipal, Erik Lincar, spune că ştia forţa ofensivă a formaţiei Fortuna Poiana Câmpina şi că şi-a avertizat elevii că vor avea un meci dificil: „Am cunoscut foarte bine forţa echipei din Câmpina, mai ales a celor patru fotbalişti din faţă. Le-am spus elevilor mei acest lucru, inclusiv la pauză când conduceam cu 1-0. Din păcate după prima repriză când Poiana a avut câteva situaţii de contraatac periculoase, băieţii nu au înţeles care sunt momentele în care se poate decide jocul. Consider că am făcut probabil cea mai bună repriză din acest campionat în care am şi reuşit să marcăm, am pus presiune pe adversari, am fost agresivi şi am marcat şi noi primul gol dintr-o fază fixă. Din păcate am primit gol la prima fază din cea de-a doua repriză şi din momentul respectiv am început să avem probleme, mai ales pe contrele lor.” În ceea ce priveşte planurile de viitor, fostul fotbalist al Stelei lasă de înţeles că obiectivul este participarea în play-off: „Încercăm să construim echipa, suntem în insolvenţă. Cu siguranţă ajungem în primele şase şi jucăm în play-off. Ne aşteaptă un meci pe propiul teren cu Şoimii Pâncota, apoi două deplasări foarte dificile cu CS Mioveni şi ACS Poli. Eu îi felicit pe băieţi pentru prima repriză. Ştiu că lumea este nemulţumită, şi noi suntem nemulţumiţi dar prin forţa grupului putem depăşi aceste momente dificile.” De partea cealaltă, antrenorul principal al oaspeţilor, Aurelian Stamate, a declarat la finalul celor 90 de minute: „Am venit într-o zonă foarte frumoasă, cu oameni cunoscători de fotbal. Am întâlnit o echipă instruită dar noi am fost puţin mai buni. În prima repriză am greşit şi am luat gol, apoi de două ori ne-am rugat să rateze adversarul dar ratările fac parte din joc. Noi eram pregătiţi şi pentru 0-2, vă spun sincer, poate că acest scor ne motiva şi mai tare, am spus poate nu sunt sigur de acest lucru. La pauză am avut timp ne regândim strategia pentru că recunosc, în prima repriză nu a ieşit cum ne-am dorit. Am reuşit să ne punem în valoare calităţile fotbaliştilor, orientarea foarte bună în teren, ducerea mingii rapide din centru spre careul advers. Am avut fotbalişti motivaţi, am dominat jocul şi ne-am creat situaţii dese de a marca. Ne-am descumpănit adversarul şi aceasta cred că a fost cheia jocului.”