Damila s-a întors cu un punct de la Oradea

Arbitru: Sergiu Popa (Aiud); Asistenți: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) și Ferencz Tunyogi (Zalău)  ►Luceafărul: Miron – D. Muntean, Letan (cpt.), Mintaș, A. Achim – Pocean – Blănaru, Haș, Svarczkopf, N. Roșu – G. Popescu Rezerve: S. Ghilea – Bundea, Jurca, Lupuț, I. Pantea, F. Neaga, C. Roșu Antrenor: Călin Moldovan  ►Damila: Geantă – Nwabueze, A. Stoica, Posteucă, E. Stoica – M. Iordache, Lircă, I. Stoica (cpt.), A. Popa – A. Voinea, Codin Rezerve: Botaș – A. Bălan, C. Pârvulescu, D. Militaru, Melcea, B. Geantă, M. Roman Antrenor: Erik Lincar

Damila Măciuca a stat în runda precedentă și a  revenit în campionat cu un meci pe terenul uneia dintre formațiile care cedează greu puncte pe propriul teren, Luceafărul Oradea. Vâlcenii antrenați de Eric Linkar au adoptat tactica obișnuită. S-au închis bine în apărare, au încercat să dea gol pe contraatac, pe faza a doua sau dintr-o fază fixă. Prima ocazie i-a aparținut formației din sudul județului Vâlcea dar șiutul trimis de A. Popa a ocolit de puțin stâlpul drept al porții orădenilor. Gazdele au replicat prin Schwarzkopf și D. Munteanu dar Geantă a reținut și scorul de pe tabelă nu s-a modificat. La pauză avea, însă, să fie 1-0 pentru Damila, conform planului inițial. Cu un minut înainte ca cele două echipe să meargă la cabine, Achim l-a faultat clar în careu pe Voinea și tot atacantul Damilei a transformat cu exactitate lovitura de pedeapsă. Planul era realizat pe jumătate, urma doar ca până la final să rezistăm cu succes încercărilor ofensive ale Luceafărului. Conturile meciului se puteau încheia la numai trei minute de la reluare, în urma unei faze spectaculoase a Damilei. Popa l-a servit cu călcâiul pe Voinea dar acesta a gre șit de puțin ținta. Când meciul se îndrepta spre un 0-1 conform cu realitatea din teren, orădenii au egalat, și tot din lovitură de pedeapsă. Edi Stoica l-a faultat în careu pe experimentatul Bundea. Vâlceanul a primit cartonașul roșu, pentru fault în postură de ultim apărător și Oradea a punctat din penalti pentru 1-1, scorul care avea să se păstreze până la final. Damila rămâne în prima parte a clasamentului și are șianse reale de promovare, aproape de finalul primei jumătăți a campionatului.