CSM termină în genunchi

CSM a pierdut la Oradea cu FC Bihor Oradea şi accesul în play-off se complică

Fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea au avut toate condiţiile necesare pentru a pleca cu toate cele trei puncte din deplasarea de la Oradea. S-a plecat încă de joi, s-a stat într-un hotel luxos, salariile erau la zi în ciuda stării de insolvenţă în care se află clubul. De partea cealaltă, un adversar modest, aflat pe penultimul loc al clasamentului Seriei de Vest, cu fotbaliştii care nu şi-au mai luat banii de mai bine de două luni şi care se antrenează în condiţii proaste şi nu-şi permit să plece în deplasări decât cu maximum o zi înainte de meciuri. La capitolul ambiţie, însă, orădenii ne-au fost net superior. Gazdele au atacat încă din start şi au marcat încă din minutul 2. Apărarea vâlceană nu s-a aşezat prea bine la pătrunderea lui Străuţ, cel care a avut spaţiul necesar pentru a centra perfect pentru R. Lukacs care din plonjon a punctat în dreapta nefericitului Bela Fejer. Până la pauză, municipalii au şi noroc şi ghinion. În minutul 7 handicapul elevilor lui Alexandru Pelici putea să fie de două goluri dar mingea trimisă de Cigan cu capul s-a dus pe lângă. Apoi, după o jumătate de oră de joc, Bogdan Geantă putea aduce egalarea. Atacantul vâlcean a executat bine o lovitură liberă din apropierea careului dar Fildan s-a întins la maximum şi a respins de sub bară. La ultima fază notabilă a primei reprize, Mihai Deaconescu a rămas singur cu portarul advers, undeva la 11 metri distanţă dar a şutat slab şi portarul orădean a reţinut. În partea a doua a meciului toată lumea se aştepta la un asalt al vâlcenilor, favoriţi clari ai întâlnirii. Municipalii au avut o posesie bună, au dus mingea în jumătatea adversă dar toate acţiunile s-au oprit în apropierea porţii adverse. De partea cealaltă, bihorenii s-au apărat atent şi au încercat să dea lovitura pe contraatac. Au avut o şansă mare să puncteze din nou atunci când Dobrescu a şutat puternic din interiorul careului dar mingea l-a lovit direct în cap pe Fejer. Delegaţia vâlceană a sperat la măcar un rezultat de egalitate dar conturile au fost rezolvate cu zece minute înainte de final când gazdele au marcat pentru 2-0. V. Dobrescu a scos la 16 metri pentru Florin Pop, iar acesta, după ce a preluat pe piept, a şutat în dreapta porţii lui Fejer, câtre vinclu. În minutele de final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, a rămas 2-0 şi pentru CSM Râmnicu Vâlcea se anunţă o iarnă şi o vacanţă agitată. Este posibil ca gruparea vâlceană să renunţe la o serie de fotbalişti experimentaţi şi să mizeze pe jucători tineri pe care să-i promoveze din propria pepinieră.

„Vom face o analiză strictă”

Pentru Alexandru Pelici situaţia este cât se poate de ciudată. În meciul din tur era pe banca tehnică a orădenilor şi a reuşit să scoată un rezultat de egalitate alb în Zăvoi, 0-0, rezultat care i-a îndepărtat pe vâlceni de obiectivul de promovare. În retur, antrenorul timişorean s-a întors la Oradea ca adversar şi a pierdut cu CSM. Pelici spune că în perioada imediat următoare la clubul vâlcean va avea loc o analiză serioasă: „A fost un meci în care în marea majoritate a timpului am dominat, dar din păcate nu am reuşit să înscriem. Am plecat de fapt de la 0-1, iar apoi FC Bihor a reuşit să mai fie periculoasă pe atacuri rapide şi contraatacuri, în special în repriza a doua, când a avut acea ocazie mare. Am avut şi noi situaţiile noastre, n-am reuşit să înscriem. Felicitări FC Bihor, felicitări băieţilor pentru modul în care s-au mobilizat şi mult succes în continuare. La noi probabil că urmează o analiză foarte serioasă, fiindcă ne-am dorit mult şi am realizat puţin. Va fi o analiză, mă gândesc, foarte strictă, pentru că e normal să fie aşa ceva în momentul în care investeşti nişte bani şi pleci la drum cu un obiectiv şi din păcate nu reuşeşti să-l îndeplineşti”.