Oltchim a pierdut la Brașov

Handbal feminin

” galacticele lui Tadici au cedat la un gol diferențăîn derby-ul din Ardeal și au că zut pe poziția a doua a clasamentului

Marele derby al Ligii Naționale de handbal feminin a avut loc la Brașov, în fața a peste 2000 de spectatori iar Oltchim a plecat ca mare favorităîn fața Rulmentului, pe care o învinsese în precedentele patru partide. Gazdele au început, însă , cu mult mai bine decât galacticele lui Tadici și au condus în permanențăpe parcursul primei reprize, chiar și la 4 goluri diferență. La pauzăa fost doar 16-15 pentru campioana României care a avut șansa săegaleze chiar în primul minut al reprizei secunde dar a ratat această șansă. Brașovul a revenit la timonă, și-a mărit treptat avantajul pe tabelăși a avut și un avans de 5 goluri. Cu patru minute înainte de final Vâlcea a egalat la 25 și era pe val, având și atacul care putea duce în avantaj formația noastră. Brașovencele s-au mobilizat, nu au cedat și cu numai 45 de secunde înainte de ultimul fluier, la scorul de 26-26, aveau atacul. Mariana Târcă a cerut tyme-out, a introdus-o în teren pe Nicoleta Gâscă și fosta chimistăa marcat golul decisiv. Oltchim nu a mai avut puterea săegaleze la ultimul său atac și Rulmentul a reușit săoprească seria victoriilor Oltchimului care dura de 300 de zile. Gruparea chimistăa că zut pe poziția a doua a clasamentului și așteaptăreturul din penultima rundăa clasamentului, meci care mai mult ca sigur va fi decisiv pentru această ediție a titlului național. Partea și mai proastăeste că Oltchim s-a ales și cu două accidentări grave, Steluța Luca și Roxana Gatzel părăsind sala din Brașov pe brațele maseorilor.

Oltchim atacă arbitrajul

La finalul celor 60 de minute, oficialii de la Oltchim Râmnicu Vâlcea au lansat un tir de acuze la adresa arbitrajului prestat de buzoienii Pavel și State. ” Incalificabil ce s-a întâmplat la acest meci. A fost viciere de rezultat. Pot urmări cu oricine ce s-a întâmplat în ultimele trei minute și se poate vedea maniera tendențioasăa celor doi. Nu a fost un meci de handbal, ci unul de rugby. A fost mai ușor decât confruntarea noastrăcu Sfântu Gheorghe. Rulmentul săstea liniștită, tot noi câștigă m titlul național”, a declarat tehnicianul Gheorghe Tadici. Luminița Huțupan și-a completat antrenorul: „Nu se poate așa ceva! ăsta nu e handbal, e rugby, lupte sau ce vreți, dar nu handbal. Incredibil cum au putut săarbitreze! Am jucat multe meciuri la viața mea, dar ca acesta nici unul.” Declarația cea mai durăa venit, însă , de la managerul general al SC Oltchim, Constantin Roibu care a spus că retrage echipa din campionat în cazul în care meciul nu se va rejuca și că -i va da în judecatăpe cei doi arbitri și pe tehnicianul Mariana Târcă .

De partea cealaltă, brașovenii savureazăvictoria. „Dorința de victorie a fost maximă. Am vrut sădemostrăm că putem face Față Oltchimului, chiar dacă la Vâlcea este echipa națională, cu jucă toare de supervaloare. Dar și noi avem supervalorile noastre! Am avut o tărie de caracter cum n-am mai văzut. Fetele au respectat ceea ce le-am cerut la time-out, în ultimul minut, și am câștigat. Am avut și un AS în mânecă , pe Gusi (Nicoleta Alexandrescu), care a așteptat 59 de minute pentru a intra pe teren și a marcat un gol de aur”, a declarat Mariana Târcă .