Punctaj maxim!

Oltchim a trecut clar și de HCM Roman și rămâne pe primul loc al clasamentului la o diferență mare de restul competitoarelor

Oltchim Râmnicu Vâlcea continuă să se distreze în Liga Națională de handbal feminin. „O să supăr anumite personae dar continui să spun că meciurile din întrecerea internă nu ne ajută prea mult. Nu ne ajută nici la echipă care pregătește partidele din Liga Națională și nici la echipa națională”, spunea acum câteva zile tehnicianul Radu Voina, cel care este și selecționerul naționalei României. Meciul din prima etapă a returului Ligii Naționale de handbal feminin, împotriva moldovencelor de la HCM Roman i-a dat dreptate, din nou. Oltchim a condus în permanență, chiar și la nouă goluri diferență încă din prima repriză și senzația generală a fost că putea obține un success la o diferență record. Până la urmă a fost 39-22, după ce la pauză chimistele au condus cu 18-11. Oltchim a acumulat cea de-a 13-a victorie din tot atâtea posibile și e clar că nu se poate rata cucerirea unui nou titlu național. În runda viitoare, elevele lui Radu Voina vor evolua tot pe propriul teren, în fața ultimei clasate din Liga Națională, SCM Craiova. Pentru oaspete va evolua și Roxana Gatzel, handbalistă împrumutată până la finele sezonului în Bănie.

Vetkova e aptă de joc

Veste bună pentru suporterii Oltchimului! În meciul cu HCM Roman în teren au intrat și handbalistele Ekaterina Vetkova și Ramona Farcău, accidentate în ultima perioadă. Ambele au evoluat bine și au marcat goluri frumoase. „Am revenit la antrenamente. Doctorul mi-a transmis că fetele nu pot fi afectate de ceea ce am avut eu (rubeola). Sunt un pic supărată că nu am putut juca într-un meci important precum cel de la Ljubljana. Am văzut meciul cu Krim și m-a bucurat enorm victoria fetelor. Cred că au făcut un joc foarte bun. Portarul nostru, Luminița Huțupan, a avut o evoluție de excepție. Oana (n..r. Manea)  a făcut față bine meciului, cu toate că a jucat 60 de minute. Este foarte greu să joci la un asemenea nivel toată partida. Mă simt bine la Vâlcea. Echipa este foarte bună, are aspirații înalte și niște fani pe măsură”, a declarat rusoaica, citată de site-ul www.handbalvolei.ro.

1. Oltchim             13      13      0        0        459-312       26

2. HC Zalău           1  Â Â Â Â  10      1        3        373-30  Â Â Â Â Â  21

3. Oțelul Galați       13      9        1        3        344-303       19

4. Jolidon Cluj       13      9        1        3        377-350       19

5. Dunărea Brăila Â  13      8        1         Â Â Â Â Â Â  352-332       17

6. Corona Brașov  1  Â Â Â Â  8        0        6        375-353       16

7. CSM Buc.         13      5        1        7        352-37  Â Â Â Â Â  11

8. HCM Roman     1  Â Â Â Â  5        1        8        349-383       11

9. Baia Mare 1  Â Â Â Â  5        1        8        351-407       11

10. CSM Ploiești   1  Â Â Â Â   Â Â Â Â Â Â  1        9        367-392       9