Vâlceanul Rareș Toader, dublă victorie în aruncarea greutății

Atletul vâlcean Rareș Toader a obținut a doua sa victorie într-o săptămână în proba de aruncare a greutății, miercuri, la Kladno (Cehia), cu o performanță de 21,01 metri, conform site-ului World Athletics. Rareș Toader i-a devansat pe egipteanul Mohamed Khalifa, care a ocupat locul secund cu 20,28 metri, și pe spaniolul Carlos Tobalina, care s-a clasat pe locul al treilea cu 19,83 metri.

Dinamovistul Rareș Toader câștigase anterior, duminică, proba de aruncare a greutății la reuniunea de la Chania (Creta), cu o aruncare de 20,19 metri.

La Kladno, în proba feminină de 800 metri, Cristina Daniela Bălan a terminat pe locul cinci, cu un timp de 2 minute 07 secunde 88/100. Victoria a fost obținută de finlandeza Sara Lappalainen, cu un timp de 2 minute 02 secunde 24/100.

La Bergen, Norvegia, Bianca Ghelber, deja calificată pentru Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul șase la aruncarea ciocanului, cu 68,64 metri. Prima poziție a fost ocupată de Azera Ganna Skidan, cu 72,47 metri, urmată de daneza Katrine Koch Jacobsen, cu 71,90 metri, și de norvegianca Beatrice Nedberge Llano, cu 69,30 metri. Franțuzoaica Alexandra Tavernier a ocupat locul patru cu 68,96 metri, iar canadiana Kaila Butler locul cinci cu 68,88 metri.

Tot miercuri, la Marsilia, Alexandru Firfirică s-a clasat pe locul al patrulea la aruncarea discului, cu o aruncare de 63,70 metri. Jamaicanul Traves Smikle a câștigat competiția cu 65,61 metri, urmat de belgianul Philip Milanov cu 63,90 metri și suedezul Simon Pettersson cu 63,82 metri.

În proba de săritură în lungime, Alina Rotaru-Kottmann, calificată pentru JO 2024, s-a clasat pe locul opt cu o săritură de 6,45 metri. Concursul a fost câștigat de columbianca Natalia Linares, cu 6,81 metri, urmată de americanca Monae’ Nichols cu 6,64 metri și franțuzoaica Angelica Berriot cu 6,59 metri.