Înfrângere și cu Serbia

Naționala de handbal feminin a României a fost învinsă vineri, la Pancevo, de reprezentativa Serbiei, scor 26-20 (12-11), în ultimul meci amical dinaintea debutului la CE, găzduit chiar de adversara tricolorelor din această seară. Serbia a condus în primele minute ale confruntării, chiar și la diferență (6-2), dar România a egalat după un sfert de oră, 6-6, și și-a impus ritmul, 6-9 (min. 19). Serbia a revenit spre pauză, 10-10 (min. 27), iar după 30 de minute, tabela arăta avantaj pentru gazde, scor 12-11. Dominația sârboicelor a continuat și în repriza secundă, 16-13 (min. 38), 18-14 (min. 43) și 23-17 (min. 52). Jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici au făcut eforturi să întoarcă soarta meciului, indiferent de formulele de joc din teren, dar nu a fost seara lor norocoasă, fiind învinse cu 26-20, în ultima partidă înaintea debutului la Campionatul European. Drumul spre Pancevo a fost presărat și cu un „eveniment” nedorit, un microbuz intrând într-o coliziune ușoară cu autocarul naționalei României. După acest meci, delegația tricoloră a plecat spre Vrșeț, unde România va fi cantonată pentru meciurile oficiale din grupa D. Lotul cu care România participă la CE din Serbia este format din următoarele 16 jucătoare: Paula Ungureanu, Mihaela Smedescu, Talida Tolnai (portari), Iulia Curea, Ada Nechita, Oana Manea, Ionela Stanca, Aurelia Brădeanu, Adina Meiroșu, Cristina Neagu, Adriana Å¢ăcălie, Magda Paraschiv, Nicoleta Dincă, Clara Vădineanu, Melinda Geiger și Crina Pintea.

Primul meci al României este cel cu Rusia (4 decembrie), urmat de cele cu Islanda (5 decembrie) și cu Muntenegru (7 decembrie).   în fața Serbiei, în ultimul meci de pregătire înaintea Campionatului European de handbal feminin, care va debuta marți. Partida s-a desfășurat într-un context special, având în vedere că, în drum spre localitatea sârbă, echipa a avut un accident de circulație. „Chiar dacă am pierdut, nu îmi fac griji înaintea debutului la Euro, pentru că știu cum stau de fapt lucrurile. În primul rând, noi am plecat ieri de dimineață din Arad, ne-am cazat la Vrșeț, iar după ce am cărat la bagaje și am luat masa, ne-am pus din nou pe drum, către Pancevo. Toată lumea șitie deja că am avut respectivul accident, din fericire fără urmări în rândul echipei, dar din păcate cu fracturi serioase pentru cei care s-au aflat în microbuz. Am stat apoi o oră și jumătate în câmp, cu salvări, poliție. Nimeni nu poate să fie imun la astfel de probleme, iar echipa a resimțit șiocul și la meci. Poate că orice alt antrenor în afară de Tadici ar fi anulat amicalul, dar eu am vrut ca acest meci să aibă loc. Am ajuns cu câteva zeci de minute înainte de start, am găsit o echipă care s-a odihnit toată ziua și care a mai avut și un arbitraj care a ajutat-o probabil pentru moral, cu eliminări inventate, greșeli împotriva noastră. Am fost în situația de a trece în câteva rânduri peste ele după ce am recuperat diferențe de 3-4 goluri, dar nu ne-au lăsat. În aceste condiții am fost vreo 45 de minute egali cu Serbia. În final s-au desprins, dar eu văd partea plină a paharului. A jucat toată echipa, am avut un nou prilej de a le urmări la lucru pe toate fetele. De acum brânza e pe bani  și nu mai ai când să faci experimente. Sigur că au fost aceste rezultate din amicale, au mai fost greșeli, dar noi doar am testat. Au fost mai multe fete pe care trebuia să le ridicăm înaintea acestui turneu final, după perioade de absențe,accidentări, unele au jucat mai puțin la echipele de club. Adunând și scăzând, lucrurile bune au fost mai multe decât cele rele. Veți vedea o altă națională la Euro”, a declarat Gheorghe Tadici. Din păcate, tehnicianii români nu se vor baza în primele două partied pe serviciile Paulei Ungureanu, portarul Oltchimului părăsind cantonamentul după ce a aflat că tatăl său a decedat.