HCM Râmnicu Vâlcea a spart gheaţa!

Echipa de handbal feminin, HCM Râmnicu Vâlcea, s-a deplasat la Slobozia pentru meciul cu Unirea din localitate şi a sperat să spargă ghinionul după ce a pierdut precedentele două partide. În prima repriză s-a mers cap la cap, cele două formaţii trecând pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Finalul le-a aparţinut vâlcencelor care au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 12-10, în condiţiile în care portarul gazdelor a parat şi două aruncări de la 7 metri.

Debutul mitanului secund a fost mai bun pentru elevele Victorinei Bora care au condus cu 14-13. Apoi, din nou, a fost echilibru până în minutul 45, când era egal, 17-17. Au urmat trei goluri consecutive pentru HCM care s-a impus în final cu 23-21. Elevele lui Constantin Ştefan rămân pe locul 9 al clasamentului şi miercuri primesc vizita campioanei en-titre, CSM Bucureşti. Pentru HCM Rm. Vâlcea au evoluat: Smedescu, Sântămărean, Ana Maria Simion (8), Ilina (1), Adespii (4), D. Predoi, Stoicănescu (3), Bădiţă, Cherăscu, Senocico (5), Manta (1), Vădinanu (1). Antrenor Constantin Ştefan.