Fotbal, Liga a II-a: Viperele se bucură din nou

Echipa de fotbal, CSM Râmnicu Vâlcea a ieșit din seria neagră în care intrase și a obținut o victorie importantă. După patru meciuri fără victorie și fără gol marcat, elevii lui Ionel Gane au trecut de Unirea Târlungeni, cu 1-0 și s-au îndepărtat de zona de retrogradare a eșalonului inferior. Vâlcenii au atacat încă din debutul meciului contra unei contracandidate la salvarea de la retrogradare, Unirea Târlungeni și au ratat ocazii mari prin Dina, Neag și Octavian Vasile. La pauză avea, totuși, să fie 1-0 pentru Viperele Albastre după ce Dina a profitat de o minge respinsă în față de Iustin Popescu și a punctat cu un lob. În repriza secundă cele două formații și-au împărțit ocaziile, Costin Stoica a ratat singur cu portarul în timp ce Sin a nimerit vinclul porții apărate de Căbuz. S-a terminat 1-0 și CSM Râmnicu Vâlcea s-a îndepărtat la șapte puncte de primul loc care duce în Liga a III-a. În runda viitoare, prima a returului de campionat, elevii lui Ionel Gane joacă tot pe propriul teren contra arădenilor de la UTA, apoi, peste o săptămână, termină anul în deplasare cu Poli Timișoara. „Este o victorie meritată. În prima repriză am avut ocazii câte nu am avut în tot sezonul. Cel mai bun jucător al lor a fost, fără doar și poate, Iustin Popescu, a scos din toate pozițiile. Dina de două ori, Vasile de trei ori, Neag, Stoica, bară, au fost ocazii din care puteam tranșa meciul încă din primele 45 de minute. Am început bine și repriza a doua, Costin Stoica a avut o ocazie foarte mare, singur cu portarul. Am suferit că nu am dat gol să ne liniștim, au avut și ei o bară, apoi un lob scos de pe linia porții. În concluzie, v-am spus, meritam victoria și ne mai liniștește asta, pentru următoarele două etape care au mai rămas de disputat din acest an „, a declarat la finalul celor 90 de minute Ionel Gane. „Dorința jucătorilor ambelor echipe a fost foarte mare, și noi și ei veneau după multe meciuri fără victorie. În prima repriză Vâlcea a avut mai mult inițiativa, și-a creat multe ocazii dar am avut și noi. A doua repriză jocul s-a echilibrat, cei de la CSM s-au temut, probabil că o să fie egalați, am avut și noi ocazii importante. Una peste alta a fost un joc bun, deschis, un joc care mie îmi dă speranţe că vom reuși mai multe în viitor. E normal ca în pauza competiţională să facem și câteva schimbări în lot, unde nu merge ceva trebuie înlocuit. Ați văzut că și Politehnica Timișoara a început campionatul cu fotbaliștii care au promovat de la Liga a III-a, nu a mers treaba și au adus și jucători cu mai mare experiență, așa au venit și victoriile lor”, a completat tehnicianul oaspeților, Adrian Matei.

Șoimii Pâncota și AS Berceni – au fost excluse din campionat
Pentru CSM au marcat în acest campionat: Fl. Costea (5), Dina (5), B. Geantă (3), Ceapă (2), Cîrstea (1), Cristea (1), Oc. Vasile (1),