Fotbal, Liga a II-a: „Păsărilă” din Zăvoi!

CSM Râmnicu Vâlcea a debutat cu un succes în primul meci al turneului de salvare de la retrogradare. Elevii lui Adrian Dulcea au primit vizita ultimei clasate, Metalul Reşiţa şi nu a avut probleme în cucerirea celor trei puncte puse în joc. Scorul a fost deschis încă din minutul 2, de Dragoş Firşulescu, după o fază de contraatac fructificată perfect de fostul fotbalist al Universităţii Craiova. Tot „Firţu” a avut şi următoarea ocazie dar mingea trimisă plasat de el a nimerit bara transfersală.

Până la pauză avea să fie 2-0 după ce Costin Stoica a obţinut o lovitură de la 11 metri pe care tot el a transformat-o în gol. După o oră de joc, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Elhad fiind trimis la cabine pentru un fault periculos la Andrei Artean. paradoxal, din acel moment Viperele Albastre nu au mai jucat mare lucru şi nu au avut nici măcar o ocazie periculoasă la poarta adversă. CSM s-a impus în final cu 2-0 şi a rămas pe primul loc al clasamentului în play-out, la distanţă de şapte puncte faţă de Olimpia Satu Mare, ocupanta locului III, care la final duce la barajul de salvare de la retrogradare. Altfel, Universitatea Cluj a remizat pe propriul teren cu Unirea Târlungeni, 0-0 şi este la un pas de faliment. În cealaltă partidă, Şoimii Pâncota a pierdut toate cele trei puncte în faţa sătmărenilor de la Olimpia.