Damila Măciuca este noua lideră

Formația vâlceană a jucat pe propriul teren cu FC Bihor Oradea și fotbaliștii antrenați de Eric Linkar avuseseră la dispoziție doar câteva zile de refacere după meciul de cupă de la Ploiești, cu Petrolul. În aceste condiții, începutul de meci le-a aparținut tinerilor fotbaliști ai oaspeților, antrenați de Claudiu Niculescu, fostul tunar al Universității Craiova, Dinamo și Universitatea Cluj. Botaș s-a opus cu succes la pătrunderea lui Mărcuș (minutul 6), cel care avea să reia cu capul puțin pe lângă, câteva minute mai târziu. Oarecum contrar cursului jocului, Damila avea să deschidă scorul cu cinci minute înainte de pauză. Iosif Melcea a șiutat în două rânduri spre poarta adversă, la a doua tentativă mingea fiind oprită cu mâna de Diarra. Penalty clar, transformat cu siguranță de Voinea. Soarta celor trei puncte puse în joc putea fi pecetuită la 12 minute de la reluare, atunci când Popa a fost oprit clar în careu de Oltean dar centralul a lăsat jocul să continue, spre nemulțumirea celor 2000 de spectatori prezenți la meci. În minutul 64 avea să se repete scenariul de la primul gol. Diarra a pus din nou mâna pe minge iar Voinea a executat lovitura de la 11 metri pentru 2-0. Din acel moment formația de la Oradea a căzut total și vâlcenii puteau face scor. După ce un gol a fost anulat pentru motiv de poziție afară din joc și după alte ocazii mari cât roata carului, scorul final a fost stabilit de Codin, cel care a fructificat impecabil o minge venită de la Melcea, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Grație celor trei puncte cucerite, Damila Măciuca a urcat pe primul loc al clasamentului, cu punctaj maxim și fără gol primit în patru meciuri. Gruparea din sudul județului a profitat și de pasul gre șit al Coronei Brașov, fosta lideră, care a reu șit doar un rezultat de egalitate pe propriul teren cu Timișoara. În runda viitoare a campionatului elevii lui Eric Linkar vor avea de făcut o deplasare dificilă, pe terenul arădenilor de la UTA. Având în vedere că FCM Târgu Mureș va sta iar Corona are meci dificil la Mioveni, echipa vâlceană își poate mări avansul față de principalele urmăritoare în cazul unui nou rezultat pozitiv.