Viperele egalează lidera

Foto: CSM Ramnicu ValceaCSM Râmnicu Vâlcea a avut o abordare inteligentă în meciul de pe propriul teren contra Olimpiei Satu Mare. Elevii lui Alex Pelici nu s-au aruncat în atac în prima repriză dar au avut singurele trei ocazii ale primelor 45 de minute. Marius Staicu a trimis periculos, cu capul, după o centrare perfectă a lui Neagoe dar portarul advers a parat. Nici Rareş Cucui nu a avut succes după un şut de la mare distanţă, apoi Radu Georgescu a trimis şi el periculos din interiorul careului dar Şuţa şi-a salvat, din nou, echipa.. În partea a doua a întâlnirii datele problemei s-au schimbat. CSM a urcat liniile în jumătatea adversă şi a căutat un gol rapid care să risipească emoţiile. Acesta a venit la doar patru minute de la reluare după o fază lucrată de Marius Tomozei care a pătruns excelent pe partea stângă şi a trimis o centrare şutată. Apărarea oaspeţilor a respins doar până la Vulpoiul Marius Staicu, cel care a punctat cu mult sânge rece. Sătmărenii au încercat să reintre în joc şi să pună pericol la poarta apărată de Fildan dar nu şi-au creat nici măcar o ocazie notabilă. După o oră de joc, Staicu a reuşit dubla şi a urcat pe primul loc al clasamentului golgheterilor din Seria a II-a a eşalonului inferior. Atacantul timişorean a preluat o minge pe flancul drept, a driblat doi adversari şi a marcat după un şut la colţul lung. S-a terminat 2-0 şi CSM a egalat la puncte pe FC Baia Mare, formaţie care a cedat partida de pe propriul teren contra Universităţii Cluj-Napoca, scor 0-1. În următoarea rundă Viperele Albastre merg la Pâncota pentru întâlnirea cu Şoimii din localitate.

„Este meritul tuturor”

Tehnicianul principal al vâlcenilor, Alex Pelici, recunoaşte că spera la un parcurs bun al echipei dar că nu se aştepta la o serie atât de lungă de meciuri fără înfrângere. „Este meritul tuturor celor care formează familia CSM-ului. Speram la un parcurs bun dar rezultatele sunt peste aşteptări, recunosc. Fotbaliştii care formează acest lot dau dovadă de caracter, sunt cu picioarele pe pământ. Se vorbeşte de promovare, nu e rău să visăm dar trebuie să ne vedem de obietivul propus, acela de accedere în play-off. Sincer m-am temut de meciul cu Olimpia, întâlneam o echipă care a câştigat trei meciuri în deplasare, a remizat în altul şi a pierdut o singură dată. Este un succes meritat, însă.”